Ortaokul öğrencileri harçlıklarını depremzedelere gönderdi

Bayburt’ta ortaokul öğrencileri harçlıklarını benzeri araya getirerek, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgedeki depremzedelere gönderdi.

Bayburt Ortaokulunda 2017’birlikte öğrencilerin yardımlaşma ve paylaşma duygularının gelişmesi, tabiiyet ortamının oluşturulması için, “Harçlığımı Kardeşimle Paylaşıyorum” kampanyası başlatıldı.

Gönüllü bağışçılar, temas ay harçlıklarından benzeri miktarını koydukları zarfı, sınıflarda mevcut kutulara bırakıyor. Toplanan mal, yardıma ihtiyacı olan öğrenciler ve okul masrafları amacıyla kullanılıyor.

Öğrencilerin, bu ayki harçlıklarını depremden etkilenenlere affeylemek istediklerini bildirmeleri üstüne, “Harçlığımı Depremzede Kardeşime Bağışlıyorum” kampanyası başlatıldı.

Öğrencilerin yanında hoca ve idarecilerin dahi desteğiyle kampanya çerçevesinde gelişmemiş sürede 48 bin teklik toplandı. Bağışın 25 bin teklik kısmı ile alınan asıl gerekseme malzemeleri, bölgeye yakışmak amacıyla İl Milli Yetişek Müdürlüğüne teyit edildi, 23 bin teklik ise AFAD’ın banka adına yatırıldı.

“Müzaheret fayrap etmek, kardeşleriyle tutmak istiyorlar”

Haber Bilgisi öğretmeni Fıkdan Ertaç, AA muhabirine, depremin arkası sıra yardım toplama noktasında okulda topyekun aynı seferberlik başlatıldığını söyledi.

Öğrencilerin teavün duygusuyla gösterdiği hassasiyetin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Ertaç, “İnşallah oradaki kardeşlerimizin bir nebze da olsun yaralarını sarmaya, dertlerini paylaşmaya miftah olmuşuzdur.” dedi.

Ertaç, tam öğrencilerin ellerinden geldiğince yardım ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz bu konuda çokça hassaslar. Müzaheret tahsis etmek, kardeşleriyle tesahup etmek istiyorlar. Okulumuzda 7 depremzede öğrencimiz var. Onlar gelmeden önce sınıflarımızdan, ‘Öğretmenim depremzede arkadaşlarımız lütfen bizim sınıfa gelsinler. Tığ onlarla yoldaş olup dertlerini katılmak istiyoruz.’ diye niteleyerek istekler oldu. Bu bizi çok duygulandırdı. Bu print günleri inşallah hep birlikte oran, kavim el ele atlatacağız.”

Öğrencilerden Azra Yol Turhan ise depremi duyunca çok etkilendiğini, üzüldüğünü söyledi.

İlk günden itibaren depremzedelerin beslemek istediğini anlatan Turhan, “Bu kampanya olmasa birlikte tıpkı şekilde yardım edecektim. Elimden gelenin yeryüzü iyisini fora etmek istiyordum. Okuldan tıpkısı kaç mektepli toplayıp talepte bulunduk.” diye niteleyerek konuştu.

Turhan, yardıma ihtiyacı olan şahıslar amacıyla harçlıklarını tınlamalı yerine paylaştıklarını vurgulayarak, “Bu yol birlikte depremden etkilenenlerle katılmak istedik. Hakeza el zamanlarda sunu azından bir arada durmamız gerekiyor. O yüzden birlikte hakeza bir aplikasyon yaptık.” ifadesi kullandı.

Share: