Osmaniye’nin köylerini gezen Cümbüşlü Toplumsal Market depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor

MUSTAFA ÜNAL TEVAZULU/YENMIŞ ÇAĞLIYANER – Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerden etkilenen Osmaniye’bile görevli Afet Ivedili Içtimai Yardım (ASYA) ekipleri, Hareketli Sosyal Market tırıyla köyleri gezip afetzedelere yardım malzemelerini ulaştırıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına mecbur ASYA ekipleri, talepler doğrultusunda hazırladıkları gerekseme malzemelerini tıra yükleyerek gönüllülerin desteğiyle çizgi tanımadan herhangi bir köye ulaşmaya çalışıyor.

Ekipler, merkeze merbut Gökçedam ve Kırmacılı köylerine anbean, evleri engel gördüğü için çadırlarda barınan depremzedelere gıda, giyecek gibi yardımlarda bulundu.

Gökçedam Köyü Muhtarı Dünya Ahi, AA muhabirine, depremlerin arkası sıra bağlantı ve kardeşlik içre çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Devletin, hayırseverlerin karye halkını serbest bırakmadığını belirten Cömert, şöyle konuştu:

“Köyde nüfusumuz arttı. Osmaniye’den mevrut vatandaşlarımız ailelerinin yanına yerleştiler. Burada devletimiz elinden geleni yapıyor. Tığ bile yardımları ailelere ulaştırıyoruz. Umum ihtiyaçlarımız, isteklerimiz doğrultusunda devletimiz yardım yapıyor. Tekmil müzaheret işleyen vatandaşlarımızdan ve devletimizden Allah razı olsun.”

Köylülerden Fatma Çabuk üstelik kendilerine yapılan yardımların berenarı manidar olduğunu dile getirerek, buna ulama sunanlara teşekkür etti.

Kırmacılı köyünde 80 ev yıkılacak

Kırmacılı köyü sakinlerinden Ragıp Işık ise depremden yağlık az çok çeki yaşadıklarını, köylerinde birçok evde hasar olduğunu anlattı.

Bu süreçte yetkililerin kendileriyle sonsuz ilgilendiğini nâkil Işık, “Tanrı devletimize arızalanma vermesin. Depremin ikinci gününden itibaren muhtarla vatandaşlara erzak, çadır getirdik. Köyde 80 familya yıkılacak. Müzaheret ekipleri haddinden fazla iyice hizmet veriyor. Izzet, hükümet gönderdi. Esen olsunlar.” ifadesini kullandı.

Mehmet Uçar, Pazarcık merkezli evvel depremde büyük kaçınmak yaşadıklarını, evlerinin zarar gördüğünü belirtti.

Depremin yaralarının sarılmaya çalışıldığını ifade fail Uçar, “Devletimiz, hükümetimiz salim olsun. Müzaheret için teşekkürname ederiz. Arkalama gelince biz ekiplere müzaheret dahi ediyoruz, vatandaşlara ulaştırıyoruz.” dedi.

Fatma Işık birlikte depremden belde evinin yoğun hasar gördüğünü ve çadırda kaldığını bildirerek, yardımlardan ekolojik ortam çalım ve yapı yetkilileri ile hayırseverlere teşekkürlerini sundu.

Share: