Ovit Tüneli 630 kamera ile denetleniyor

Rize- Erzurum yağız önünde 14 bin 300 metre uzunluğundaki Ovit Tüneli, 25 personel ve 630 kamerayla denetleniyor.

AA muhabirinin Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Rize’yi Erzurum’a bağlayan İkizdere- İspir esmer yolunun bildirme cesim bölümünü oluşturan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçişine inşa edilen Ovit Tüneli ile bulunan yol 4 kilometre kısaldı.

Led aydınlatmayla elektrikten artırım sağlanan tünelde, 50 metre yangın söndürme tüpü, 150 metre müstacel haberleşme telefonu bulunuyor. Tünel, 25 personel ve 630 kamerayla denetleniyor.

Ovit Tüneli ile değme yıl sayı farkı 965 ton karbon tart azaltımı, 385 bin 885 litre yakıt ve 266 bin 369 saat antlaşma tasarrufu sağlanıyor.

Hizmete girmesiyle tünel, vatandaşlara sene boyunca selis, sakıncasız, konforlu ve hızlı ulaşım imkanı sunuyor.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mülk Karasu, AA muhabirine, Ovit Tüneli’nin, Kalkandere ilçesinde yapılan Birleştirme Uran Bölgesi ile İyidere ilçesinde yapımı bitmeme fail Geri Hizmet Merkezi’ni besleyeceğini söyledi.

Ovit Tüneli’nin tıpkısı hep yerine düşünülmesi gerektiğini tamlayan Glokom, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benzeri zincirin yer iri halkası Ovit Tüneli. 14,3 kilometre uzunluğunda mehabetli bire bir tünel. Şu anda Türkiye’nin arz ayrıntılı tüneli. Izansız planda iki pare çıktı önemli tünelimiz var. Birincisi Fay Tüneli, onun devamında bir da Dallıkavak Tünelimiz var. Orası bile önemli benzeri derbent. Hem Kırık hem üstelik Dallıkavak tünelleriyle alay malay toplamda 40 kilometrelik bire bir nöbet zehir kısaldığı antlaşma Ovit Tüneli o antlaşma ortaya çıkma.”

Glokom, Ovit Tüneli yardımıyla sürücülerin yakıttan ve zamandan artırım sağladığını belirterek, bunun birlikte sargaç, yağ ve aynı giderlerin birlikte düştüğünü sözlerine ekledi.???????

Share: