Muş Belediyesi meclisi zelzele tedbirleri kapsamında ümran planları ile ilişkin şanlı kararlar aldı

Derinti sonrası basın mensuplarına açıklamalarda kâin Başkan Asya, “6 Küçük Ay 2023 tarihinde mevki olarak bizleri yasa boğan nazik bir tehlike yaşadık. Asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem bizleri içten üzerken sorumluluğumuz gereği ibret çıkarmamız gereken hususların olduğunu bile hatırlatmıştır” dedi.

“ZAMAN ALDIĞIMIZ KARARLAR AĞIZ AĞIZA SİYASET ÜSTÜ OLUP, İNSANLARIMIZIN HAYATLARINI VE GELECEKLERİNİ KORUNMAYA YÖNELİKTİR”

Muş’un zelzele riski olan iller arasında düz aldığını anımsatan Komutan Asya, “1. mertebe zelzele bölgesi olan ilimizde bu asıl acıların yaşanmaması üzere bizlerin da alması müstelzim tedbirlerin olduğunun bilincindeyiz. Seçkin ne kadar görev süremiz içerisinde ümran planlarında koca kararlar alıp hayata geçirsek da son yer sarsıntısı felaketi ile daha radikal kararlar almamız gerektiğini gördük. Bugün aldığımız kararlar ağiz ağiza siyaset üstü olup, insanlarımızın hayatlarını ve geleceklerini korunmaya yöneliktir” ifadelerini kullandı.

“ÇARPIK YAPILAŞMANIN ÖNÜNE UNUTMAK İÇİN İMAR CAZIBE NOTLARINI REVİZE EDEREK ERDEMLI KATLARA SINIRLAMA GETİRDİK”

Akıbet 9 yılda imarla ilişkin yapılan icraat için bilgelik veren Komutan Asya, “2013 yılında 12 bitirme olan tekmil yüksekliklerini göreve geldikten sonra 2015 yılında 10 ikmal, 2016 yılında 8 ikmal, 2017 yılında ise 6 bitirme ile sınırladık. Kural Dışı yapılaşmanın önüne birakmak üzere ümran plan notlarını revize ederek yüksek katlara sınırlama getirdik. Toplumsal donatı alanlarının çok olmasına özen göstererek yaşanılabilir aynı Muş hedefledik. İlimizin geleceği üzere yaşam standartlarını faziletkâr tutak sosyal donatı ve maharet madun yapı alanları ile aynı bilcümle namına nitelikli tıpkısı kent çevresi sağlamak hedefledik. İki dere beyninde sıkışan şehrimizin doğusunda ve batısında kullanılmamış imar alanlarının açılması amacıyla lazım adımları attık. 2015 yılında Bayraklı Belen bölgesinin imara açılması üzere lüzumlu çalışmaları başlattık. Akabinde Soğucak ve Teçhiz bölgelerinde imar uygulama çalışmalarını başlattık. bahis konusu bölgelerin imara açılmasını önümüzdeki süreçte tamamlayarak ümran planlaması tamam, 18 uygulaması işlenmiş, alt ve üstyapısı bütün bölgeleri yerleşim alanı adına halkımızın hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

İMAR ÇEKIM NOTLARINA EKLENECEK MADDELEER

Başbuğ Asya Mart kocaoğlan divan toplantısının 2. Oturumunda alınan kararları şu şekilde sıraladı;

Eklenmiş husus 1; Bitişik nizamlarda iki blok arası çekme mesafesia) Bodrum tekmil ve medar ikmal amacıyla iki blok arası dilatasyon derzi yapılması zorunludur.b)Bir Numara kattan itibaren temas yapı üzere 40 santimetre çekmece yapılması zorunludur.Eklenmiş özellik 2;Birlik caddeler ve Merkezi İş alanları da dâhil olmak üzere Ticaret ve Konut Şeş Ticaret alanlarında Asık tekmil yapılamaz.Katma yön 3;Dayanaklık Etmek katın ticari amaçla kullanılması yerinde bitirme yüksekliği 3,50 metreyi aşamaz.Munzam husus 4;Balkon/Konsol uygulamalarıa) Yapılarda hayat/konsol yapılması durumunda kolonların haricen kirişlerle birbirine bağlanarak ahbapça ve dıştan çerçeveli tümce ile yapılması zorunludur.b) Çıkmaların yapı dengesini sağlayacak şekilde değme cepheden değer uzunlukta olması zorunludur.c) Ayazlık uzunluğu 1 metreyi aşamaz.Ek bap 5; Yapıda yapı kâffesi üzere sunu beş altı 1/3 oranında engel beton kullanılması zorunludur.Mülhak özellik 6; Temel Taşı+2 itmam ve cisim yapılacak bilcümle yapılarda bodrum itmam yapılması zorunludur.Eklenmiş madde 7; Bina ruhsatlı binalarda bulunan halinin (iç duvarların, kullanım amacının.. vb) değiştirilmesi amacıyla verilen projelerde; 2018 sarsıntı Yönetmeliğine bakarak statik anlatım getirilerek, ihya şartı sağlanması zorunludur.Munzam madde 8;Traksiyon tadilatları uray meclisince tasdikli olan yerlerde ikinci benzeri cazibe tadilatı yapılamaz.

Share: