Rusya, Millî Refah Fonu amacıyla Türk lirası almayı değerlendiriyor

Rusya Format Bankası, Millî Bolluk Fonu’ndaki rezervlerde gitmek için Türk lirası, yuan ve rupi satın alınmasına müteveccih değerlendirme yapıldığını bildirdi.

Rusya Tarz Bankası yoluyla yayımlanan raporda, bütçe kuralları çerçevesinde arttırma petrol ve doğal gaz gelirleriyle KÖLE doları ve avro ile alışveriş işlemlerinin yaptırımlardan ötürü imkansız ayla geldiği belirtildi.

Yaptırım süreci zımnında, bütçe politikasının cesim ölçüde gevşetildiği ve belirlenen harcama sınırlarının aşıldığına işaret edilen raporda, yaptırımlar ve toptan petrol piyasasındaki değişikliklerin ayn önünde bulundurularak, bütçe kurallarında değişikliklerin yapılmasına müteveccih çeşitli seçeneklerin değerlendirildiği kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın, bazı arkadaş ülkelerin para birimleriyle değişik amal yapılmasına müteveccih mücahede yaptığı bilgisine vadi sunulan raporda, “Rusya Maliye Bakanlığı, Millî Zenginlik Fonu’nun yenilenmesi ve harcamaları için dost ülkelerin (Türk lirası, yuan, rupi ve diğerleri) mal birimlerine yönelik bütçe kuralı yöntemine ilişik aynı işletim yöntemi uygulanması üstüne çalışıyor.” ifadesine düz verildi.

Raporda, bahis konusu adımın atılması halinde, bütçe kuralının ruble üzerindeki döngüsel etkisinin yine bitmeme edeceği belirtildi.

Rusya, Millî Refah Fonu’nu çoğaltmak üzere henüz ilk dolar ve avro üzerinden muamelat yapıyordu.

Ülkenin uluslararası rezervlerinin benzeri kısmını oluşturan Ulusal Bol Bolamat Fonu’ndaki rezervler temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (yaklaşık 201 milyar dolar) çıkmıştı.

Share: