Muğla’da sulama imkanı bulunmayan tarlalarda duman üretimi yapılıyor

Milas ilçesinde kırsalda sulama imkanı sıfır tarlalarda duman üretimi devam ediyor.

Geçmişten bu güne çoğalan topraklarıyla medeniyetlere beşiklik eden ilçede, şarki tütünü üretimi geçmişe göre azalsa de halen sürüyor.

Kırsalda tarımsal istihsal fail çiftçiler için tıpkı anane, “savuşmak ve aldatmak” anlamına mevrut tütün üretimi, fidelerin bin tıpkısı emekle ve zahmetle toprakla buluşturulmasıyla başlıyor.

Aile bireylerinin katılımıyla, komşularla, işçilerle sabahın er saatlerinde ve akşam serinliğinde genişlik beş altı 3 yol hasat edilen tütün, henüz sonradan eve getirilerek, tümsekli yardımı ile iplere diziliyor, kurutuluyor ve satışa sunuluyor.

İlçedeki tarımsal faaliyetlerde gündeş yöntemlerin kullanımını yaygınlaştırarak, üretimde erdemli mahsul ve kalite üzere çiftçilere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunan Milas Ziraat Odası, kültür mühendisleriyle tütün üreticiliğinde yaşanan sorunların çözümü üzere tarlalarda incelemelerde bulunuyor, esrar çiftçileriyle tıpkı araya geliyor.

İlçede tütünün yer gösterişli üretildiği Ortaköy ve Akkovanlık mahallelerinde, tütün yetiştiricileri ile tıpkısı araya mevrut ziraat mühendisleri, esrar hasadı eden çiftçilerle görüşüyor.

Milas Kültür Odası Başkanı İsmail Atıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milas’ta sulama imkanı bulunmayan kırsaldaki tarlalarda, 90’lı yıllarda 4 bin 500 çiftçinin yılda ortalama 32 bin ton esrar ürettiğini belirtti.

Türk tütünün acun esrar piyasasında aranan benzeri yayın olarak, benzeri periyot Türkiye’nin çokça balaban tıpkı ihraç kalemi olduğuna dikkati çeken Atıcı, “Milas ilçesinde üretilen esrar yüksek kalitede. Susuz tarımın yapıldığı kırsalda ekonomik kalkınma için esrar üreticiliğinin desteklenerek, muhakkak baştan asıl iz olması gerekiyor.” dedi.

Çocukluğundan bu yana az daha cümle kazanımlarını esrar üretiminden sağladığını nâkil 61 yaşındaki Kübra Aydın ise halen çocuklarıyla, ailesiyle duman üretimi yapabildikleri üzere mutlu olduklarını söyledi.

Share: