Rusya: Ukrayna ile müzakerelerde Cumhur Reisi Erdoğan nazik tıpkısı alengir oynadı

Kremlin Sözcüsü Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki çeşitli konulara ait değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÖVGÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenskiy arasında İstanbul’da aynı konuşma yapılmasına yönelik teklifini değerlendiren Peskov, “Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rus ile Ukraynalı heyetler arasındaki danışmalar amacıyla çokça mebzul koşulların düzenlenmesinde berenarı iri bir alengir oynadığını biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan tıpkısı hazar sürecinin başlatılması için birlikte ceht sarfiyat ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“FAKAT UKRAYNA HEYETİ RADARDAN KAYBOLDU”

Peskov, Türkiye’nin böyle benzeri sürecin başlatılması için siyasi ferman birlikte gösterdiğini vurgulayarak “Ancak Ukrayna heyeti adeta radardan kayboldu. Şu anda seçkin konuşma süreci yürütülmüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında artması muhtemel ulusal servet birimleriyle ticarete bile değinen Peskov, bu adımın dolar dahil rastgele apayrı bir şeye uymazlık isnat etmek üzere yapılmadığını söyledi.

“DOLAR BASAN MUTLULUK BU SERVET BİRİMİNE OLAN GÜVENİ SARSTI”

Peskov, doların emin bir çekince mülk birimi olmadığını belirterek “Bu keder imdi çok sayıda büyüklük vasıtasıyla paylaşılıyor. Ne efsus kim doları basan büyüklük, bu mülk birimine olan güveni sarstı.” dedi.

TİCARETTE ULUSAL PARA BİRİMLERİ ARTACAK: AYNI ÖZDEK TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZDE ÜSTELIK OLUYOR

Çok sayıda ülkenin ticarette doların payını budamak ve ulusal mal birimlerinin payını çoğaltmak istediğini anlatan Peskov, “Aynı husus Türkiye ile ilişkilerimizde üstelik oluyor. Doğal Gaz tedarikimizin tıpkısı kısmının ruble ile ödenmesi için İstanbul’da yetişkin ayrımsız anlaşmaya vardık. Millî mülk birimlerinin payının artmaya devam edeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: