Sonuç zaman haberi! Bolu’da 1 kişinin öldüğü zehirlenme vakalarında hastanede 5 rahatsız kaldı

BOLU’bile, 1 kişinin öldüğü, 141 kişinin da dizanteri zımnında hastanelik olduğu Yuva köyünde, tedavisi devam eden 5 gönül kaldı. Serviste tedavi gören hastaların sağlık durumlarının iyiye gittiği bildirildi. Köyde evlere kanalizasyon suyu verilirken, içme suyu ihtiyacı ise haricen getirilen hazır sularla karşılanıyor.

Merkeze mecbur Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde, Kurban Bayramı ile başlayan süreçte, çoğu çocuklarda kalkışmak için beyin ağrısı, göden bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye aralıklarla götürülen çocuklar ve yetişkinlerin önceki belirlemelere bakarak sudan zehirlendiği tespit edildi. Tetkikler sonucu çocuklarda iç enfeksiyonu görüldü, ara sıra hastalarda edim dolayısıyla böbrek yetmezliği başladı. Durumu ağırlaşan hastalar, eksantrik şehirlerdeki hastanelere götürüldü. 141 sevimli zehirlendi, 1 birey yaşamını yitirdi. Tedavileri tamamlanan 135 dirilik taburcu oldu. Ağır Sıklet hizmet hastası bulunmazken, hastanede halen serviste tedavisi bitmeme eden 5 hayat kaldı. Bu hastaların dahi afiyet durumlarının iyiye gittiği ifade edildi.

BORULAR DEĞİŞTİRİLDİYuva köyündeki bütün şebeke suyu hatlarının boruları değiştirildi. Köydeki akarsu depoları da tamamen temizlendi. Köye şebeke suyu verilirken, içmece suyu ihtiyacı, tedarik üzere dışarıdan getirilen sularla sağlanıyor. Antrparantez halkın kirlilik tespit edilen kuyu sularını da kullanmasına cevaz verilmiyor.RAPOR AÇIKLANMADIKöye içme suyu sağlayan kaynaklardan alınan numunelerde suda mikroba rastlandığı belirtildi. Ancak mikroba hastalık olan etkenler ve mikrobun türüyle ilgilendiren henüz izah yapılmadı.

Olayla ilgili adli soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Share: