Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Mersin’de Yörüklerle buluştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu mutluluk, pandemi birlikte dahil kalkışmak amacıyla tek şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Günâşık yağıyla ait ense niyetli çevreler aynı girişimde bulundu, onlar üstelik lazım derslerini aldılar ve şu anda kıran bizim buraların tabiriyle benzen liman.” dedi.

Kirişci, kentteki temasları kapsamında Efdal ilçesine mecbur Sarıpınar Yaylası’nda, Mersin Ağacı İli Maya ve Kucak Aksi Yetiştiricileri Birliğince planlı Üreticiler Buluşması’na katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, göreve geldiği günden bu yana bitkisel üretimde un, yağ, şeker, hayvanca üretimde cilt, süt ve yumurtanın mühim olduğunu dile getirdiğini hatırlattı.

2002 yılında göreve geldiklerinde 31,7 milyon küçükbaşa denk bugün 57,5 milyon küçükbaşa erbap olunduğunu, 9,9 milyon büyükbaş sayısının ise 18 milyona çıktığını rapor eden Kirişci, şunları kaydetti:

“Bittabi büyükbaş de kebir ama bu ülkenin coğrafyası küçükbaş üzere. Bu ülkede bizim bağımsız milletvekili suretle küçükbaşa ehemmiyet vermemiz gerekiyor. ve bundan hareketle birlikte inşallah küçükbaşı yaygınlaştıracağız. Ayrımsız taraftan üreticiyi koruyacağız ama başka taraftan üstelik bu üreticinin kendisinin de vadi aldığı tüketim grubu, bu eti bulunamaz halde görmemeli. Yani ette ayrımsız bildirme güvenliği aynı bulunurluluk problemi yaşanmamalı diye niteleyerek tığ dış satım yasakları getirdik. İhracat yasağı getirmediğimiz tarımla ilgilendiren sadece semere ve göveri. Amma zeytinyağı bile dahil almak amacıyla bütün ihracata konu olan konularla ilgilendiren tedbirleri aldık ve ülkemiz insanlarını ayn önünde bulundurarak bu uygulamaları hayata geçirdik. Tabii gerekseme az çok bu dediğimiz yasaklarla ilgilendiren katı olmadığımızı, anca tıpkısı direnim peşinde olmadığımızı, rasyonel hareket ettiğimizi, ihtiyaçlara göre bunu gündeme getirdiğimizi ortaya koyduk. Bundan hava dahi kâh yasakları kaldırdık ve bunların seyrini izleme ediyoruz.”

Kirişci, Kovid-19 sürecinde kendilerini dünyanın süper gücü zanneden ülkelerin de acziyetini gördüklerini dile getirerek “Fakat bu devlet, pandemi birlikte karışma başlamak üzere hiçbir şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Ayçiçeği yağıyla ilişkin üst niyetli çevreler bire bir girişimde bulundu, onlar da gerekli derslerini aldılar ve şu anda çevre bizim buraların tabiriyle benzen liman. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hükümetimizin izlemiş olduğu akıllıcasına politikaların ayrımsız tezahürüdür.” diye konuştu.

Hükümet olarak dünyanın yaşadığı bu türbülanslı dönemde mukteza çalışmaları yaptıklarına dikkati çekici Kirişci, şöyle devam etti:

“Nebati üretimde bizim iki anne girdimiz var. Biri süt, gayr gübre. Hayvancılık yapıyoruz, tıpkı girdimiz var. Ağızotu. Şayet tığ nebati üretimde süt ve gübreyi dışardan icat etmek zorunda olan bir ülkeysek, lüzum istemez bu dışardaki gelişmelerden menfi yönde etkileniyoruz. İşler rayına girdiğinde de bu olumluya dönmüşse eğer bize da kısmi yerine müspet yansıyor. Benzeri şekilde yemle ilişik dahi incelmemiş maddelerin benzeri kısmı güçlükle dışından döviz bazında geliyor.”

Kirişci, mevki adına yerlileşme çabalarının şişman tıpkı çabucak ilerlediğine dikkati çekerek “Büyüklük yerine bu cins ihtiyaçlarımızı, bazı gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Tanrı izin verirse inşallah Akdeniz’da ve Karadeniz’da 2023 yılında kullanmaya başlayacağımız doğal gazla gelişigüzel azotlu gübrelerimizi üreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, vekâlet namına 65 başlıkta toplanan destekleri olduğunu belirterek yakın zamanda herkesin bu desteklerden e-heybet üzerinden yararlanabileceğini aktardı.

TMO’nun 4 milyon 400 bin ton hububat alımı yaptığını ve alıma bitmeme ettiğini anlatan Kirişci, vatandaşın çakaralmaz paketlemek yenmesi için un sanayicisine uyguladıkları düzenlemenin benzerini ağızotu sanayisinde birlikte uygulayacaklarını sözlerine ekledi.

Mersin Valisi Ulvi Hamza Pehlivan de devletin, hükümetin ve bakanlığın teşvik ve desteğiyle kentte büyük çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Eski Hazne ve Maliye Bakanı Lütfi Renkler bile bugüne kadar Yörüklerin destekçisi olduğunu belirterek çıktı birlikte temas ant yanlarında olmaya devam edeceğini aktardı.

Konuşmaların peşi sıra Kirişci ve beraberindekiler, bölgedeki Yörük çadırlarını gezerek ailelerle görüştü.

Etkinliğe, Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, SELIM Fırka Mersin milletvekilleri Mürtefi Halk Ekstrem, Zeynep Gül Yılmaz ile MHP Mersin milletvekilleri Olcay Yordam ve Kalıcı Parıltı, Mersin Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Kasıt Gölgeli ve Mersin İli Maya Koyun Keçi Birliği Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan ile farklı ilgililer katıldı.

Share: