“Taş Mektep”in martir öğrencileri Kayseri’de anıldı

Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit sakıt, Kayseri Lisesi’nin serencam dershane öğrencileri amacıyla yâd töreni düzenlendi.

Kayseri Lisesi Milli Uğraş Müzesi bahçesindeki tören, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lisenin müdürü Yüce Durmuş, yaptığı konuşmada, okuldaki son dershane öğrencilerinin Çanakkale ve Sakarya savaşlarına katıldığını söyledi.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 101’inci yılı olduğunu hatırlatan Durmuş, “Biz bugünlere, bu şehitlerimizin kanlarıyla, canlarıyla geldik. Bunlar bu ülkenin harcını, temelini kanlarıyla yoğurdular. Bu bilgisizlik bile onların çizdiği bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti’ni modern çağdaş medeniyetler seviyesine yansıtmak için ellerinden geleni yapacaklardır.” dedi.

Taş Mektep Kayseri Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Ömer Uzunoğlu ise Sakarya Zaferi’nin yoğunluğu ve ağırlığının bütün gücüyle okulda hissedildiğini belirtti.

Lisenin kahramanlıklarla komple tıpkısı tarihi olduğunu vurgulayan Uzunoğlu, yurt için canını veren herkesi ve Sakarya Savaşı’nda şehit düşenleri tabiiyet, saygı, şükran ve rahmetle andıklarını anlatım etti.

Okulun 1920-1921 yılı hatim defterine, “Ortaöğretim sonuç derslik talebeleri Sakarya Muharebesi amacıyla cepheye gidip bütünü cephede martir düştüğünden bu öğrenim yılında okulumuz çıkışlı verememiştir.” ibaresi yazılmıştı.

Share: