Tunceli spor haberi… Tunceli’den imdi adını dünyaya duyurdu

Tunceli’de hareketli 22 yaşındaki milli boksör Erivan Barut, FISU Üniversitelerarası Dünya Şampiyonası’nda bütün rakiplerini yenerek böke olmasının peşi sıra antrenmanlarını arttırarak Olimpiyat şampiyonluğu üzere hazırlıklarına başladı.

Tunceli’de epey yaşta enerjisinin erdemli olmasından âlem muhtelif spor dallarıyla ilgilenen Erivan Barut, 19 yaşında kick boksa başlamaya değişmeyen verdi. Bir müddet etkin Barut, daha sonra yumruk oyunu ve muay thai dallarına nikbet saldı. Barut, 2019 yılında girdiği kick-boks Türkiye Şampiyonasında 3’üncü olmasının ardından çalışmalarına meydanlık vermeden devam ederek 2022 yılında muay thai, kick-yumruk oyunu ve yumruk oyunu dallarında Avrupa ve Türkiye şampiyonlukları kazandı. Serencam namına Samsun’birlikte yapılan FISU Üniversitelerarası Dünya Şampiyonası U-22 yumruk oyunu alanında hep rakiplerini yenerek Dünya şampiyonu olan 22 yaşındaki milli yumruk oyuncusu Tuncelili Erivan Barut, kullanılmamış hedefi olan Olimpiyat şampiyonluğu amacıyla çalışmalarına başladı. Çalıştırıcı Gürsel Tayan nezaretinde günde 2 defa alıştırma fail Barut, kazandığı Avrupa, Acun ve Türkiye şampiyonluklarının ardından Türkiye ve Tunceli’ye ayrıksı bir başarı henüz tefhim etmek amacıyla çalışmalarına muttasıl ayrımsız şekilde bitmeme ediyor.

“Annem ve babam beni zorla eve getirirdi”

Küçükken enerjisinin faziletli olduğunu tamlayan Erivan Barut, “Mahallede daima oyunlar oynardım annem ve babam beni eve baskı getirirdi. Henüz sonradan ortaöğretim yıllarında atletizm ve badminton branşlarıyla uğraştım amma kül anlamıyla o spor dallarıyla bütünleşemedim. Benim bütünleştiğim spor dalı genelde dövüş sporlarıydı. Başladığım günden itibaren haddinden fazla kere ikmal ettim. İlk nöbet 2017 yılında Türkiye şampiyonasına katılmıştım. Orada çokça gücük sürede Türkiye 3’üncüsü oldum. Ondan bilahare üstelik sporuma devam ettim ve 2019 yılında ilk defa Türkiye şampiyonu oldum. Elan sonraları yumruk oyunu ve muay thai branşlarıyla de ilgilendim. Çalışmalarım sonucunda bu branşlarda üstelik böke oldum. Şampiyonluklarım muay thai, kick-yumruk oyunu ve yumruk oyunu branşlarındadır. Sadece 2022 yılında yumruk oyunu ve muay thai branşlarında Avrupa şampiyonu oldum. U-22 boksta Avrupa şampiyonu oldum. en üst geçtiğimiz 25 Eylül’de Samsun’birlikte düzenlenen FISU Üniversitelerarası Acun Şampiyonası’nda hep rakiplerimi yenerek böke oldum. Antrenmanlarıma uyumlu tıpkı şekilde bitmeme ediyorum. giderek maç olacakmış kabilinden çalışıyorum. Seçkin maçı amade ayrımsız şekilde bekliyorum giderek bir maç çıkabilir ve müsabakaya gidebiliriz. Şuan esas hedefim yumruk oyunu branşında Olimpiyat şampiyonluğu onun dışında kick-yumruk oyunu ve muay thaide şampiyonluklarına aday olduğum branşlar beyninde meydan alıyor” dedi.

Gürsel Tayan: “Bodur sürede çok şişman başarılar geldi”

Kulübe güdük sürede çokça büyük başarıların geldiğini aktaran çalıştırıcı Gürsel Tayan, “Kulübümüzde branşlar artmaya başladı. Boks ve muay thai branşlarında dahi dereceler gelmeye başladı. 2022 yılında 25’in üstünde Türkiye, Avrupa ve Acun şampiyonlukları gelmeye başladı. Akıbet zamanlarda Erivan kızımız 3 ayrı branşta kick-boksta Avrupa şampiyonluğu, dünya şampiyonluğu, boksta Avrupa şampiyonluğu ve Üniversitelerarası Dünya Şampiyonluğu kazandı. Ayrıca profesyonelde Japonya’bile ilk kez ülkemizden giden eş sportmen kendisine bayrağımızı dalgalandırdı. Erivan profesyonel maçlarda daha yenilmedi. Erivan kızımızın hedefi Olimpiyat şampiyonluğu onu da alırsak bizim üzere çokça iyicene aynı başarı olacak” diye konuştu. – TUNCELİ

Share: