Türkiye sınırının tamamına çelik bariyer! Yunanistan harekete geçti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in başkanlığında toplanan Yunanistan Millî Güvenlik Hükümet Konseyi ülkenin bahir ve kişmiri sınırlarındaki kesintili muhacir geçişlerini ele aldı.

Devlet Ajansı AMNA’nın haberine bakarak toplantıda polat çitlerin Meriç bölgesinde Türkiye ile sınırın hepsi boyunca aşamalı yerine genişletilmesi kararı alındı. Sınırın ne bölümlerindeki çitlerin inşasına evleviyet verileceğinin antrparantez değerlendirileceği aktarılırken Meriç’teki hat devriyelerinin de artırılacağı kaydedildi.

Toplantıya Dışişleri, Defans, Vatandaşı Himaye, Göç ve İltica, Gemicilik, İklim Değişikliği ve Sivil Esirgeme bakanlarının birlikte Millî İstihbarat Teşkilatı ve Erkânıharbiyeiumumiye başkanları katıldı.

40 KİLOMETRELİK ÇELİK BARİYER TAMAMLANMIŞTI

Barhana ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, sabık hafta SKAI Radyo kanalına verdiği mülakatta, Türkiye ile Yunanistan sınırındaki Meriç bölgesinde kâin çitlerin 80 kilometre henüz uzatılacağını açıklamıştı. Atina, kesintili muhacir geçişini çalmak amacıyla Türkiye ile Yunanistan arasındaki karaca sınırına 40 kilometre uzunluğunda polat bariyer örmüş, inşa süreci Ağustos 2021’dahi tamamlanmıştı.

Share: