Türkiye’de 10 ayda 17 bin deprem meydana geldi

Kıran ve Müstacel Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, büyüklük genelinde yılbaşından bu yana meydana mevrut kısaca 17 bin depremin 2 bininin serencam tıpkısı ayda yaşandığını söyledi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’dahi Yıldız Rum, Şark Rum ve Veli Bölgesi Graben Sistemi görünmek için 3 anne fay hattı ile 485 etkin kırık bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin neredeyse temas noktasında hareket riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve eğin büyüklükte yer sarsıntısı tezyit potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’bile yılda sayı farkı 24 bin yer sarsıntısı olduğunu aktararak, “2022’birlikte, bugüne büyüklüğünde 17 bin civarında ve serencam ayrımsız ayda 2 binin üstünde deprem ölçümlemesi yapıldı. O dahi bu coğrafyada depremlere hangi kadar maruz kaldığımızı gösteriyor.” dedi.

“Bütün illerimizde 1443 hareket istasyonumuz var”

AFAD’ın hem Türkiye hem bile bitişik ülkelerdeki depremleri anlık namına takip ettiğini söyleyen Sezer, “Hep illerimizde 1443 deprem istasyonumuz var. Avrupa’dahi istasyon sayısı itibarıyla 2’nci sıradayız. Çokça faal şekilde ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim zelzele izlem yerimiz var. Orada da arkadaşlarımız 7 dönem 24 saat mesai ve çözümlemeler yapıyor. Müdrike olarak herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Kent merkezinden etkili fay geçen yer sayısı 24

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği bilgiye göre, Kuzey Rum Fay Hattı ile Veli Bölgesi Yer Çöküntüsü Sistemi üstünde 6’şar, Doğu Rum Fay Hattı’nda 4 ve başka faylar üzerinde 8 kalkmak üzere 24 ilin aracısız site merkezinden canlı kırık geçiyor. Antrparantez 80’den fazla ilçe birlikte doğrudan hareketli fay hatları üstünde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Entelektüel, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Kuzey Rum Kırık Hattı, Anadolu’yu uçtan kuyruk sokumu kemiği sarıyor

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Kuzey Rum Kırık Hattı, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’hangi büyüklüğünde uzanıyor.

Gün Doğusu Küçük Asya Kırık Hattı’nın bile Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi beyninde tahminî 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Ege Bölgesi Yer Çöküntüsü Sistemi kendisine adlandırılan fay sistemi ise Batı Küçük Asya’dahi yaklaşık 120 bin kilometrekarelik alanda kayran alıyor.

Yılbaşından beri 4 ve üzeri büyüklükte 128 deprem yaşandı

Türkiye’da sonuç bir ayda meydana mevrut 2 bini çok depremden 13’ü, 4 ve üzeri büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’dahi yaşanan depremin büyüklüğü ise 5,1 yerine kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan kestirmece 17 bin depremin 128’i, 4 ve gövde büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki depremler genellikle Veli Bölgesi, Doğu Küçük Asya Fay Hattı ve Şarki Rum Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında yoğunlaştı.

Antrparantez Türkiye ve mail çevresinde 1900’den bugüne kadar 6,5 ve gövde büyüklükte 85 yer sarsıntısı meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede vahim fert ve servet kaybına illet oldu.

Share: