Türkiye’deki belediyeler Avrupa Hayatiyet Haftası’nı kutlamaya amade

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) 2022 Avrupa Elektrik Haftası tanıtım toplantısını TBB binasında gerçekleştirecek.

Türkiye Belediyeler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, Bağlanak, 7 Ilkgüz saat 15.00’te Avrupa Elektrik Haftası lansman toplantısını gerçekleştirecek. Toplantıya TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delicesine, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başbuğ Yardımcısı Büyükelçi Müsteşar Eleftheria Pertzinidou ile DENIZ Dönüş Başkanı Çekya’nın Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek katılacak.

Avrupa Cıvıltı Haftasının bu yılki teması “Henüz gür Bağlantılar” yerine belirlendi. Kovid-19 salgınının arkası sıra detaylı süre evlerine kapanan insanların kentlerindeki alanlarda birbirleriyle gine buluşabildikleri, iletişimlerini ve birbirleriyle olan bağlarını yeniden kurma arzusunu yansıtan tema etrafında Türkiye’nin ciharıyek yanındaki belediyeler hazırlıklarını tamamladı.

Avrupa Birliği ile Türkiye’nin desteklediği daha yeşil, elan natür dostu ve ferdî değil şişman taşımanın evvel çıktığı sürdürülebilir hayat alanlarına da aksan yapan Avrupa Faaliyet Haftası için bu yıl de TBB, DENIZ sekretaryası aracılığıyla düzenlenen ve TBB’nin birlikte kullanıcısı olduğu “mobilityweek.eu” adına araç fail belediyelere 2’şer skor derrace yardım ediyor. Yüzlerce şehremaneti özlük şehirlerinde vatandaşlarını dahi içine alarak temaya akıllıca metanetli haddinden fazla etkinlik gerçekleştiriyor.

Her yıl farklı tıpkısı tema etrafında kutlanan Avrupa Ruh Haftası dolayısıyla 16-22 Eylül’dahi belediyeler, cümbüş yönetimi, erişilebilirlik, yeni, iyileştirilmiş huy dostu ve çevreci ulaşım modlarına odaklanan projeler geliştirerek uyguluyor ve etkinlikler düzenliyor. Haftanın son tarihi olan 22 Ilkgüz veya 16-22 Eylül haftasındaki cumartesi ve ahzüita günleri ise “Arabasız Devir” (Car-Free Day) konseptine ayrılıyor.

Verilen bilgiye bakarak, TBB, Avrupa Canlılık Haftası’nın Türkiye’deki millî koordinasyon görevini 2018’den bu yana yürütüyor. Geçen sene Türkiye, AHH katılma sıralamasında toplam 617 belediyenin katılımı ile 2020’nin peşi sıra, tekrar birinci oldu. Bu sükse ve Türkiye’nin hareketlilik, sürdürülebilirlik ve kasaba dostu erişim modları ile vatandaşına verdiği önemin altını bir kat henüz çizdi.

Share: