“Unesco Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı” Sona Erdi

‘Bozkırın Tezenesi’ iri saz şairi Neşet Ertaş’ı adlandırmak üzere Kırşehir Belediyesi eliyle hazırlanan “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı”nın kapanış programında balaban ozanın oğlu Hüseyin Ertaş, 10 yıl aradan bilahare bağlamayı eline alıp, oğlu Asalet Neşet Ertaş ile gelişigüzel, babasının ve dedesi Muharrem Ertaş’ın türkülerini söyledi. Neşet Ertaş’ın Kızı Döne Ertaş ise yaptığı kalp yüklü konuşmasında, Neşet Ertaş ve onun manevi mirasına niçin sahip çıkılması gerektiğini anlattı.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman ‘Bozkırın Tezenesi’ Şişman Ozan Neşet Ertaş’ı adlandırmak üzere Kırşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı” kapsamında düzenlenen etkinlikler Aksata günü sona erdi.

Cuma haset Neşet Ertaş Hars Danışma Merkezi’nde Okan Meram Öztürk, Hezel Bilgili Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Devir aracılığıyla “Neşet Ertaş” mevzulu bir açık oturum gerçekleştirildi.

Panelistlerin konuşmasının peşi sıra Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş kortej alarak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı” kapsamında yapılan panelin arkası sıra Neşet Ertaş Kültür Nutuk Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na söz yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin peşi sıra, dinleti programının açılışı yapıldı.

Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu’nun küşat konuşmasıyla birlikte üç zaman süresince süren eylem ve konser programları birlikte başlamış oldu.

Programın geçmiş günü, UNESCO Uluslararası buut kazanmasıyla Gürcistan’dan Batumı, İtalya’dan Lady Halo, ve Almanya’dan Duo Malıkı Konserlerini takiben saat 21.30’birlikte Okan Hedef Öztürk fon aldı.

Ekicioğlu, 24 Eylül 2022 Cumartesi günü saat 12.00’de Neşet Ertaş Ekin Konuşma Merkezi’nde UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı’na katılan ülke temsilcileri ile gelişigüzel ortak ayrımsız basın açıklaması yaptı.

Gürcistan-Batum Çalgı Aleti Şehri Temsilcisi Mamuka Tamazashvili, İtalya-Pesaro Saz Şehri Temsilcisi Flippo Galeazzi ve Almanya-Remschaid (Cömert Şehir) Belediye Komutan Yardımcısı Beatrice Schlieper’in dahi bulunduğu matbuat açıklamasında mütekellim Komutan Ekicioğlu, şunları söyledi:

“UNESCO Saz Şehri Kırşehir, 49 dünya şehri arasından tanıtımı yapılan geçmiş 3 kent arasında vadi alarak üstüne sakıt sorumluluğu adına getirmenin gururunu yaşıyor.

Almanya’dan ahi şehrimiz Remschaid ve farklı UNESCO Şehirlerinin temsilcileri ve ekipleriyle alay malay bu özel günümüzde tıpkı arada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

2019 Yılında UNESCO ilimiz Kırşehir’i Doğurucu Şehirler Ağı’na aldı. Kültüre cemaat çıkıldığı ahit işlerin henüz iyi yürüdüğünü görüyor ve bu doğrultuda programlar hazırlıyoruz.

5-6 bin almanak aynı tarihî ve kültürel birikime cemaat olan Kırşehir’imiz ve yöresi Cömert Evran, Hacı Bektaş, Aşıkpaşa, Yunus Emre, Taptuk Emre kabilinden bir nice derece yaratmıştır. Küçük Asya abdal geleneği dahi bu kültürün tıpkısı parçası ve devamıdır. Aşure Ayı Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Şanlı, Hacı Taşan kadar kültürel mirasımızın ati kuşaklara aktarılması amacıyla Kırşehir Belediyesi olarak elimizden hangi geliyorsa yapmaya bitmeme edeceğiz. Kültüre ehil çıkmayan insanlar ve toplumlar; kültürü takkadak kağıt üstünde var sayanlar kudretli olamazlar. Bizler bu şehrin yöneticileri namına bu yılki programımızda siz altın mihman ülke şehirlerimizle birlikte buluşarak ayrı ayrımsız mutluluğu yaşıyoruz. Bizim kültürümüzde bağlılık var, muadele var, ülfet var; eğer dünyada da bu değerlerin bilge olmasını istiyorsak bizim Kırşehir’dahi erbap çıktığımız kadar değme yerde topluluk çıkılmalıdır.”

Konuk büyüklük site temsilcileri bile yaptıkları konuşmalarda, planlı programın önemine vurgu yapılarak Kırşehir’de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Gürcistan-Batum Müzik Şehri Temsilcisi Mamuka Tamazashvili ve İtalya-Pesaro Müzik Şehri Temsilcisi Flippo Galeazzi da Kırşehir’i özlük şehirlerinde yapılacak olan programlara çağırma ettiler.

Almanya-Remschaid (Kardeş Şehir) Şehremaneti Başkan Yardımcısı Beatrice Schlieper, yaptığı konuşmasında kendisinin ayrımsız müzikçi olmadığını, politika ile uğraştığını ama Kırşehir’da katma oldukları bu program sebebiyle Kırşehir’in müziğe verdiği sevginin ve ruhun etkisinde kaldığını belirterek gittiğinde bunu anlatacağını belirtti.

Iri âşık Neşet Ertaş’ın oğlu Neşet Ertaş birlikte burada yaptığı konuşmada, “Bizim kültürümüz haddizatında dünya kültürüdür. Büyüklerimiz ‘doğru birdir’ demişler. ‘İncinsen üstelik incitme’ sözü gelişigüzel yerde doğrudur. Bu bile değme kültürde doğrudur ve olması gerekendir” dedi.

Cumartesi haset Duran Taşan, Haydar Akyol, Bursa El Dansları Topluluğu, İlyas Alkan, Umut Arkadaş görüntü alırken, ikinci günün kapanış konserinde Özlem Özdil, sevenleriyle buluştu.

25 Ilkgüz 2022 aksata haset saat 10.00’bile Neşet Ertaş’ın Bağbaşı Mezarlığı’ndaki gömüt ziyaretini peşinden Aşure Ayı Ertaş’ın evi görüşme edilerek Mevlid programı gerçekleştirildi.

Saat 10.00-13.00 beyninde El TV’de etken olarak yayınlanan “Serhan Er ile Debdebeli Hatıralar” programına katılan Belediye Başkanı Ekicioğlu, Kırşehir’den tamam Türkiye’ye ve dünyaya Neşet Ertaş ve Kırşehir ile ilişkin mesajlar verdi. Neşet Ertaş’ın tekmil familya bireyleriyle alay malay Gülşen Kutlu, Erkut Özkan, Taşan Kardeşler ve Orhan Altınöz’ün bile katıldığı programda Neşet Ertaş hatıraları birlikte anlatılarak onun türküleri seslendirildi.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı ilişki haset Cacabey Meydanı’nda Hacıbektaş Fahri Semah Topluluğu’nun semah gösterisi ve Şehremaneti El Dansları Topluluğu gösterileri ile başlarken; Veli Ertaş, Belgit Ertaş, Taşan Kardeşler, Harun Culha, Yunus Sarban ve Erkut Özkan sahne aldı.

Neşet Ertaş’ın vefatının 10. yılı olan 25 Eylül 2022 ilişki akşamının sürprizi ise balaban ozanın oğlu Hüseyin Ertaş’ın 10 sene aradan sonradan bağlamayı eline alıp, oğlu Asillik Neşet Ertaş ile birlikte, babasının ve dedesi Muharrem Ertaş’ın türkülerini söylemesi oldu.

Neşet Ertaş’ın Kızı Döne Ertaş ise yaptığı ihtisas aylı konuşmasında, Neşet Ertaş ve onun manevi mirasına neden cemaat çıkılması gerektiğini anlattı.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı, artist Selçuk Balcı’nın konseri ile tamamlandı.

Share: