Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

– Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Üniversitede kurulan serada yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı’yı süslüyor

ÇANKIRI – Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan aplikasyon serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Besin ve Ekincilik Iz Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırma ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi aracılığıyla imzalanan tören düzeni çerçevesinde, Ekincilik Çığır Yüksekokulu Araştırı ve Aplikasyon Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Tören Düzeni çerçevesinde yetiştirilen 20 bin sayı kadife ve 25 bin skor menekşe Çankırı Belediyesi’ne tasdik edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre ulama sağlıyor”

Gerçekleştirilen icraat ile ilgilendiren olarak konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Fellah, “Bizler üniversitelerimizi, diyar ve mevki düzeyinde sosyo-ekonomik ekosistemlerin majör unsuru olarak görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi yerine şehrimize ekonomiden toplumsal gelişime varıncaya değin herhangi bir alanda katkı sunmayı hedefliyoruz. Yerli yönetimlerle, amme kurumlarıyla, sivil topluluk kuruluşlarıyla, meslek odalarıyla ve mecmu paydaşlarımızla alay malay çalışmayı, sosyal katkıyı dahi kendimize umde ediniyoruz. Henüz önce bir nice amme kurumu ve sivil sosyete kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ait rastgele hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre ulama yapıyor, üretilenleri artık olarak toplumsal faydaya dönüştürüyor, şehrimizin beğenilen görünümünde yapışkan bırakıyor” dedi.

“Ayrımlı kalite ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bire bir vasıf ve güzellik kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda kâin ÇAKÜ Besin ve Tarım Çığır Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan protokol çerçevesinde Çankırı’üstelik kent içerisinde kullanılacak olan peyzaj gayeli çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya renk kattığımızı düşünüyoruz. Tören Düzeni çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin adet velur, 2022 Kasım kocaoğlan itibariyle da 25 bin nüsha menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak amacıyla Çankırı Belediyesi’ne konfirmasyon ettik. Ayrımlı boyut ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bir keyfiyet ve görk kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye, Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Sıhhatli’e ve temas iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Rektör Rençper ve Belediye Reisi Iyi aracılığıyla imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin site içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin piyasa ortalamasının elan kaliteli bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’dahi yetişen endemik nebat türlülerinin devamlılığının sağlanması için çalışmalar yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

Share: