BM Kalkınma Programı “Türkiye 2022 İnsani Gelişme Raporu” açıklandı

Mürekkep Uluslar Kalkınma Programı’nın (UNDP) “Türkiye 2022 İnsani Gelişme Raporu” kamuoyuna duyuruldu.

Maslak’ta kâin Facebook İstasyon’birlikte planlı toplantıda konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, İzmir ve Gaziantep’te dahi etkinlikler düzenleyerek raporu tıpkı dizi halinde sunduklarını söyledi.

Raporun konusunun “belgisiz zamanlar” ile “çap yaşamlar” olduğunu nâkil Vinton, “Güre çocuk, tıpkı önceki nesillere bozuk para. Dünya genelinde gerçekte yemeden içmeden keder değil, endişenin yaşattığı huzursuzluk üstelik var.” dedi.

Vinton, son yıllarda bir nice meşakkat ve akse yaşandığına dikkati çekerek, etrafta sâdır yangınları söndürmeye çalışmaktan bunların sebebini düşünmeye vesile olmadığına değindi.

Dünyanın yaşanabilir kalmasının çok heybetli olduğuna dikkati calip Vinton, “Bunun üzere doğaya haddinden fazla ağır sıklet imtina etmek duymamız gerekiyor. Doğayı ne yazık kim bozduk. Artık gezegenin istikrarı bozuldu.” diyerek konuştu.

Vinton, insanca gelişmedeki ilerlemenin global çapta durduğunu ve anbean gerilediğini anlattı.

Dünyada insancasına evolüsyon konusunda 2021’e kadar ayrımlı ülkelerde kimi iniş ve çıkışların yaşandığını dile getiren Vinton, 30 yıldır bu konuda gürlük kaydedilirken pandemi nedeniyle ilk kez iki kez üst üste gerilemenin yaşandığını söyledi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Vinton, Türkiye’ye dayalı rapordaki en şanlı konulardan birinin birlikte müphemlik olduğunu kaydederek, gayrı kocaman maddelerin ruhsal gerilim seviyesi ve kutuplaşmanın artması olduğunu savundu.

“Türkiye’bile direncin çokça aşkın olduğunu görüyoruz”

Türkiye’nin, İnsani Evolüsyon Endeksi’nde (İGE) sonuç 30 yılda 0.6’dan 0.8 puana çıktığını anlatan Vinton, şöyle devam etti:

“Süfli az daha yüzdelik 40’lık bire bir çoğalma var. Hayat süresi, eğitimde geçirilen süre artarken daha dahi önemlisi kişi başına sakıt Katışık Milli Hasıla’birlikte (GSMH) da artım var. İGE’birlikte Türkiye’nin peş kategoriye çıktığını görüyoruz fakat it canlı çokça ülkede bile olduğu kabil pandemide sıkıntıyla karşılaştığımız için fehamet düzlük ilerliyor. Türkiye’de direncin çokça aşkın olduğunu görüyoruz.”

Vinton, Türkiye’nin İGE anlamında mefret yeknesak olduğunu vurgulayarak, ayrıksı taraftan sosyal seks eşitsizliği ve kutuplaşma konusunun ele alınmasını önerdi.

“Aynı keder dünyasında yaşıyoruz”

Habitat Derneği Umumi Heyet Başkanı Sezai Amade ise dünyada pandemi, savaş, artan sıcaklıklar, yangınlar ve fırtınalar kadar eke olayların yaşandığını söyledi.

Hazır, UNDP 2022 İnsani Gelişme Raporu’na göre küresel çaptaki insani kazanımlarında gerilemeler yaşandığının altını çizerek, “Rapor, kişi türümüzün ve umum canlıların yaşamlarının bitmeme edebilmesi amacıyla insanlığa büyük aynı fariza düştüğünü anlatıyor. Ayrımsız bulut dünyasında yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Share: