Ünye Limanı dünyaya açıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sonrası Karadeniz’in yeryüzü şanlı limanlarından biri haline gelen Ünye Limanı’nda ikinci ro-ro sevkiyatı gerçekleşti. Rusya’ya yapılan ihracatta Akdeniz Bölgesi’nde üretilen semere ve sebzeler 32 taşımalık ile Novorossiysk Limanı’na gönderildi.

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Limanı’nda başlattığı, Karadeniz ülkelerine ve Türk Cumhuriyetlerine dış satım noktasında hafif sağlayacak olan çalışmalar meyvelerini verdi.

Rıhtım uzunluğu ve derinliği açısından faziletkâr tonajlı gemilerin girişine daraç olması zımnında bakıma alınarak büyütülen, kapasitesi arttırılarak, ulusal ve uluslararası yeterliliğe ulaşan Ünye Liman’ında ensiz dışı ihracatları da yordam kazandı.

Ünye Limanı’ndan Rusya’ya ikinci sevkiyat

Başbuğ Dr. Mehmet Hilmi Güler öncülüğünde Karadeniz’e sınırı olan 6 mevki limanından daha şişman ve eksiksiz Karadeniz kıyısında lider hale gelecek benzeri liman ortaya anlamak amacıyla başlatılan icraat sonrası, limandan ikinci ro-ro sevkiyatı yapıldı.

Ünye Limanı Karadeniz’in lideri olacak

Gerçekleşen Ro-Ro ihracatları ile Ünye Limanı’nın iri bir ivme kazandığını belirten Kargaşa Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Imdi tırları boşaltmadan Ro-Ro gemilerine yükleyip matlup hedefe göndereceğiz. Bu liman inşallah hem Karadeniz’in hem bile Türkiye’nin lideri olacak” dedi.

Kruvaziyer gemileri içen iş başlatıldı

Limanla ilgili yıpranmamış aynı sava veren Başkan Güler, “Karadeniz ülkeleri, Türkçe Cumhuriyetler, ırak denizler ve Türkiye beyninde cesim aynı güreşçi köprüsü olacak olan, ro-ro gemilerine hizmet vermeye başlayan Ünye Limanı’ndan şimdi da kruvaziyer kadar efdal tonajlı gemilerin bile yararlanması üzere su derinliğini açık artırma çalışmalarına başladık. Ülkemize, bölgemize ve ilimize balkı olsun” diye konuştu. – ORDU

Share: