Yalova’da yurda yerleştirilen depremzede kardeşlerin veladet günü kutlandı

“Asrın felaketi” yerine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ailelerin yerleştirildiği Yalova’daki yurtta, Arden ve Etka Eksiksiz kardeşler üzere sürpriz veladet günü düzenlendi.

Belediyeden yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki balaban depremde etkilenen illerde kontrol-istirdat ve depresyon kaldırma çalışmaları sürerken depremzedeler Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Yüreklilik ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne sadık yurtlara yerleştiriliyor.

Toplam 4 bin 382 nefis kapasitesi bulunan Yalova’daki yurtlara şu anne kadar 98 depremzede ailenin yerleştirilirken ailelerin yekpare ihtiyaçları karşılanıyor.

Ailelerin yanındaki kollar için üstelik değişik alanların oluşturulduğu yurtlardan Dilşad Bayan Kız Mektepli Yurdu’na Yalova Belediyesi yoluyla çocuk oyun sahası kuruldu.

Ayrıca Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yakalanan ve evleri şişman hasar aldığı üzere Yalova’ya gelen Ayşe ve Vazıh Aydınlık çiftinin çocukları 3 yaşındaki Arden ile 5 yaşındaki Etka Masum’ın tevellüt haset kutlandı.

Eşi ile çocuklarla oyunlar oynayan, kardeşlerin veladet gününü kutlayarak hediyeler veren Yalova Belediye Komutan Vekili MustafaTutuk, depremzede ailelere, “Geçici süreliğine sizleri burada misafir edeceğiz. Mecmu ihtiyaçlarınız karşılanacak. Bizler bu acıyı elan evvel yaşadık. Sizleri sunu bol tığ anlıyoruz. Fehamet-millet ahali birliğiyle bunun de üstesinden geleceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Uray kendisine taharri ve kurtarma faaliyetleri üzere bölgeye kadro gönderildiğini, depremzedeler için Yardım Çokluk Merkezi oluşturduklarını ve onlarca tır besin ve ihtiyaç malzemesini bölgeye ulaştırdıklarını tamlayan Çekingen, Yalova Laf ve Çığır Edindirme Kursları (YASMEK) ile depremzedeler amacıyla kışlık yük üretimi yaptıklarını söyledi

Share: