Antalya’nın Paça Çorbası Artık Tescilli

Antalya Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Tevazulu, tarihi 1950’li yıllara uzanan, terbiyesiyle ünü sınırları aşan ve yöreye özgü ‘koşma’ simidiyle servis edilen Antalya Paça Çorbası’nın, ‘coğrafi bel belgesi’ aldığını açıkladı.

Antalya Paça Çorbası, Muratpaşa Belediyesi’nin yürüttüğü aheste icraat sonucunda Türk Nişancı ve Ayraç Kurumu’ndan ‘coğrafi işaret belgesi’ aldı. Antalya Paça Çorbası ve doküman tanıtım töreni, Başkan Tevazulu’ın katılımıyla belediyenin Prof. Dr. Erdal İnönü Site Parkı’nda gerçekleşti.

Eksantrik Tevazulu, Antalya’nın doğal kaynakları, coğrafyası, kayırıcı yapısı, antik kentleri, hikayeleri, tarihi, şarkıları, manileri, efsaneleri, edebiyatı, şiiri ve yemekleriyle aynı bütün olduğunu söyledi. Bu değerlerin ayrımsız arada tutulması, unutulmaması gerektiğini belirten Komutan Uysal, “Ati kuşaklara aktarılması müstelzim, şehrin kimliğini, karakterini farkını ifade eden değerler” dedi.

Bir Nice kurumun bunun için çalışma verdiğini dile getiren Başbuğ Tevazulu, “Muratpaşa Belediyesi kendisine belediyeciliği açık yorumlayarak, bir nice alanda aynı çabayı ortaya koyuyoruz. ASSİM İnovasyon Merkezimiz öyle ayrımsız tablodur. Buluşlar, girişimcilik yarışmalarımız, roket ve drone takımımız, yanan orman alanlarını açıktan ağaçlandırdığımız beceri çalışmalarımızla ülkemizin ve şehrimizin ihtiyacı olan alanlarda ruh göstermeyi kendimize vazife sayıyoruz” diyerek konuştu.

Muratpaşa Belediyesi firez yayını kendisine okuyucularla ücretsiz mülaki ve Antalya’nın antik dönüş hikayelerinin benzeri araya getirildiği “eskiden Antalya – Sarpedon’dan Keykubat’a” isimli kitabın da bu çabanın ürünü olduğunu dile getiren Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Antalya’mız dağları itibariyle hayvancılık memleketi. Yörük memleketi onun getirdiği üretim biçiminin, sosyoekonomik tablonun getirdiği detaylardan biri de Antalya paça çorbası. Bu çorba koşma simidiyle sunulur. Antalya’mıza has, pekmezsiz benzeri düğürcük onunla sunulur. Incelik tarifi farklıdır ve terbiyesi birlikte servis sırasında eklenir. Ten parçaları, kaynamış deri suyu, incelik bambaşka tencerelerden, bambaşka kapılardan gelir. ve çok ayrımlı tıpkı lezzeti vardır.”

Antalya Paça Çorbası’nın ati kuşaklara tıpkısı gastronomi değeri olarak aktarılmasını istediklerini belirten Komutan Tevazulu,  Antalya için 10 yılı havi aynı gastronomi takvimi, hareket planı hazırlanması gerektiğini söyledi. Yıllardır buna katkı vermeye himmet ettiğini dile getiren Başkan Uysal, “Gelecekte üstelik bu konuda haddinden fazla ahenktar, disiplinli, ilk Türkiye sonrasında dünyayla paylaşacağımız balaban icraat, oylumlu birliktelikler, hars birleşimleri ortaya çıkabilir” dedi.

Uysal, Antalya Paça Çorbası’yla kentin coğrafi işaretli iz sayısının 15’e çıktığını üstelik sözlerine ekledi.Share: