Arıcı kardeşler 1750 rakımlı Cevizlik Yaylası’nda polen üretiyor

Siirt’in Şirvan ilçesinde yılın şişman bölümünü ensesi kalın floraya sahip 1750 rakımlı Cevizlik Yaylası’nda nâkil arıcı iki cömert, balın birlikte polen üretimi yapıyor.

Gerzevil Dağı eteklerindeki yaylada familya olarak kullandıkları barakalarda tüvana Mehdi ve Sami Şalk kardeşler, bölgede tadı, aroması ve kalitesiyle iştiyak gören organik bal üretiyor.

Daha önceki hemen bal üreten iki cömert, son dönemde günahsız ürünlerine rağbetin artması üzerine, kötü yamaçlarında ayrı ayrı türde çiçeklerle mülaki arıların taşıdığı polenleri da kurdukları tuzaklı kovanlarla topluyor.

250 kovandan 60 kilo polen üretiliyor

Bal ve çiçek tozu üreticisi Mehdi Şalk, AA muhabirine, üç kuşaktır yaptıkları arıcılığı çocukluğundan beri sürdürdüğünü söyledi.

Yüksek rakımlı ve florası ensesi kalın yaylada 250 kovanla ürettiği balın ülkenin rastgele yerinden rica gördüğüne işaret eden Şalk, “Esas mesleğimiz arıcılık. Bal üretiminin beraberinde birkaç sene evvel münezzeh ürünlerine olan temenni dolayısıyla polen üretimine birlikte başladık. Polen üretimi balın birlikte eklenmiş sağlık adına bütçemize yardım sunuyor. Çokça birinci sınıf bal ve polenimiz var. Önümüzdeki kamer fenni kovan, sonbahara makul birlikte karaca kovan balında hasat yapacağız. Eylülde müşterilere bal ile gelişigüzel çiçek tozu üstelik sunacağım.” dedi.

Yılda iki öğün polen hasadından iz alındığına işaret fail Şalk, arılar keven bitkisinden beslendiği amacıyla geven balı ürettiklerini dile getirdi.

Şalk, bölgede çokça sayıda keven bitkisi bulunduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“Bölge arıcılar amacıyla vazgeçilmez. Arıcılığa önceden hoppadak balla mecbur kalmıştık ama görüyoruz ki sair sili ürünlerine bile güç murat var. Polen ve propolisin beraberinde ilerleyen yıllarda halis sütü ve özge ürünlere birlikte yönelmeyi planlıyoruz. Yılda averaj 50-60 kilogram çiçek tozu üretiyoruz. Sınama amaçlı tuzaklı kapçık getirttim, üretip müşteriye sundum, müspet dönüşler alınca bu işi henüz birlikte geliştirdim.”

Sağlık açısından de tercih edilen polenin özel müşterileri olduğunu tamlayan Şalk, rica edenler amacıyla sıkı dışına üstelik işaret gönderdiğini kaydetti.

“Hangi büyüklüğünde salt olursa o kadar çokça dirimsel elde ediliyor”

Sami Şalk ise Cevizlik Yaylası’nda cet mesleğini 200 kovanla sürdürdüğünü dile getirerek, “Arıya tek uymazlık vermeyen bu tuzaklardan eklenmiş dirimlik sağlanıyor. Çiçek Tozu üretimi fazla print değil. Arıcılıktan anlayan bütün bunu üretebilir. Geliri üretime sınırlanmış. Ne büyüklüğünde katışıksız olursa o kadar çokça gelir elde ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Yaylada arıcılık fail Tahir Sun ise ati yıllarda meydan kovanlarını tuzaklı kovana dönüştürerek polen üretimine başlayacağını söyledi.

“Hem bal hem bile poleni kaymakamlık genelinde yaygınlaştırıp, bellik hedefliyoruz”

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nedim Aksoy, arıcılığın kesim üzere balaban bir kavil kaynağı olduğunu vurguladı.

Çiçek Tozu üretiminin ilçede hemen Cevizlik Yaylası’nda iki ahi marifetiyle yapıldığını anlatan Aksoy, bitki florası açısından çok varlıklı olan bölgenin örgensel bal ve polen üretimine akıllıca olduğunu belirtti.

İlçede bal üretiminin artırılmasına yönelik desteklerin sürdüğünü bildiren Aksoy, şunları kaydetti:

“Rakım kendisine yüksek olan dağın yamacı bal üretimi amacıyla ergonomik. Arıcıların çoğu bu yamaçta bulunmaktadır. Akıbet 2 yıldır ilçede polen hasadı yapılıyor. Üreticilerimizin hizmetindeyiz. Poleni yaygınlaştırıp, bal ürünlerinin birlikte yeni benzeri gelir kazandırmayı planlıyoruz. Hem bal hem da poleni ilçe genelinde yaygınlaştırıp, ülke genelinde bellik hedefliyoruz. Polen, arının beslenmesi üzere nebat özünden topladığı rızık kaynağından oluşuyor. Bir Nice nebat özünün birleşmesiyle elde edilmektedir. Çiçek Tozu, tuzaklı kovanlar hazırlanarak banko arıya kötülük vermeden arıdan kovan girişinde alınıyor. Katışıksız kovana girdiğinde ayaklarına aldığı polen tuzağa çarparak kovanın madun kısmındaki tabakta toplanıyor. Üretimin artırılmasına müteveccih projelerimiz olacak.”Share: