Bakan Çekicilik: “Ev arsalarının yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında bölük arsalarının yüzdelik 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Çalım, sosyal iletişim araçları hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon hane arsası ve 10 bin gelişim yeri için başvuru detaylarını anlattığı video mesaj paylaştı.

Bakan Kurum, 85 milyon vatandaş için Cumhuriyet Altını tarihinin en iri içtimai konut projesini başlatan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet eliyle şişman tıpkı teveccüh ve ilgiye mazhar olan 250 bin sosyal basamak kampanyasının peşi sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arsa kampanyasıyla ilişik müjdeyi hükûmet toplantısından sonra milletin evinden paylaştığını nâkil Gurur, “Şu anne dek e-çap üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız sosyal konuta başvurdu. Mukteza evrakı beyan fail 4,5 milyon vatandaşımızın bile müracaat süreçlerini tamamladık. Göz gayeli arsalarımıza dahi üzerinden henüz 24 saat birlikte geçmemesine rağmen milletimiz çokça iri bire bir hazzetme gösteriyor. Milletimiz göz başvurularında olduğu kadar arsa başvurularında birlikte bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini tıpkısı kere daha gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Gurur, 1 milyon göz gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere bakarak yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız toplam 1 milyon basamak gayeli arsamızın bazı illerdeki dağılımını de tesahup etmek isterim. 50 bin İstanbul’da, 100 bin Ankara’bile, 25 bin İzmir’bile, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’birlikte, 25 bin Kayseri’üstelik, 30 bin Diyarbakır’de, 28 bin Eskişehir’da, 26 bin 700 Van’de, 23 bin Antalya’birlikte kalkışmak üzere 81 ilimizde 1 milyon konut amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Yer geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz bire bir şekilde, sabit ve uygun ifa koşullarıyla altyapısı tüm, mamure planı müstahzar arsalarda nesir edebileceklerini vurgulayan Çekicilik, lazım ustalık ve türel destekleri, Vekillik ve Şişman Ev İdaresi Başkanlığının (TOKİ) istisnasız seçme vatandaşa sunacağını kaydetti.

Çekicilik, “Vatandaşımız hem konuta hem de basamak amaçlı arsaya referans yapabilir. Her ikisinin bile kurasına katılabilir. Şayet ikisi şapadanak çıkarsa birini yeğleme ederek ev sahibi olanaklı.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını tabir fail Vekil Garaz Gurur, şöyle bitmeme etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan özgür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta baş başa parseller bulunuyor. Gene müşterek parsellerde doğruluk sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda bile seçme soy proje desteğini verecek. Bu parsellerde inşa edilecek binalar mesnet fazlalık 4-5 kaskatı geçmeyecek.

Müstakil parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah genişlik geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Mesafe ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde adalet sahipleri belli olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah konfirmasyon edeceğiz. Müstakil parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Bile parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle tekrar 10 sene vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’üstelik 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Içtimai konutların temellerinin 25 Ekim’dahi atılacağını hatırlatan Vekil Çekicilik, toplumsal konutların evvel temellerini Ankara’da, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Hava, “Bu anlamda 25 Ekim’birlikte, Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak koyulmak için 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin hisse senedi yeri üzere ise evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni aksiyon yerinin hizmete sunulacağını aktaran Kurum, “Bu aksiyon yerlerimizi da 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer vadeyle sanayicimize, taze girişimcilerimize sunacağız. İnşallah endüstri iş yerlerimizin de temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu gelişim yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yıpranmamış mülhak istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çekicilik, 2003 esasen itibaren üretilen sosyal hane sayısının 2 milyona, başka projelerle gelişigüzel izzet yerine üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının bile 10 milyonun üzerine çıkarılacağını vurguladı.

Kurum, “Yatırım miktarı 900 milyar liralık olan içtimai bölük hamlemizin, ayrıksı sektörlerimizi da tetikleyerek 2 trilyon liradan aşkın ekonomik hareketliliğe vesile olacağına içtenlikle inanıyoruz. Ego milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Konut Hamlemizin’ her bir doğruluk sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz için filinta, güzel olmasını diliyorum.” ifadelerine kayran verdi.

Share: