Batman’da tedavi altına alınan depremzedeler yaşadıklarını anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanan ve Batman Terbiye ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan depremzedeler yaşadıklarını anlattı.

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Adıyaman’dahi göçük altında kalarak yaralanan 57 yaşındaki Yenmiş Parıltı ve 61 yaşındaki Ramazan Son’un Batman Yetişek ve Araştırma Hastanesindeki tedavileri sürüyor.

Parıltı, AA muhabirine, Adıyaman’ın Turgutreis Mahallesi’nde kızı ve eşiyle yaşadığını, depremde şişman benzeri sarsıntıyla uyandığını söyledi.

“Uykudan uyandığımda haddinden fazla gösterişli bir deprem vardı. Kısa ayrımsız müddet içerisinde bina çöktü. Zelzele durduktan sonraları kendi çabalarımızla ayrımsız saatte enkazdan çıktık.” diyen Parıltı, yakınlarının sebebiyle hastaneye gittiğini belirtti.

Kendisinin esasen, kızının ise belinden yaralandığını nâkil Balkır, Batman’dahi hastanede tedavilerinin haddinden fazla iyi yapıldığını dile getirdi.

“Çok şişman yıkımlara sebep oldu”

Hayatı boyunca böyle aynı zelzele yaşamadığını dile getiren Şimşek, şöyle konuştu:

“Henüz önceki de arada sırada sarsıntılar oluyordu. Çünkü Adıyaman sarsıntı bölgesi amma zelzele olduğunda tığ bire bir yere çökerdik. Zelzele bittiğinde hayatımıza devam ederdik. Ama bu kez haddinden fazla balaban yıkımlara etmen oldu. Yakınlarımızdan haddinden fazla vefat edenler oldu. Adıyaman’dahi herkes bu depremden etkilendi. Yalnız dayımın ailesinden 10 cenaze tıpkısı dönüş defnedildi. Halamın ailesinden dahi 5 yaşama toprağa verildi.”

Ramazan Sonuç dahi Adıyaman’üstelik Bahçelievler Mahallesi’nde yaşadığını aktararak, “Geceleyin sesle uyandık. Patırtılı çok yüksekti. Kalktım ve çocuklarıma yer sarsıntısı oluyor diye seslendim. Kapıdan çıktım ve sarsıntının etkisiyle merdivenlerden düştüm. Enkazdan komşularımın sebebiyle çıktım.” ifadelerini kullandı.

Belinde fay oluştuğunu, yeğeni ve yengesini depremde kaybettiklerini tamlayan Akıbet, “Beni ambulans uçakla Ankara’ya sevk edeceklerini söylediler. Yaralı kardeşim Batman’a getirilmişti, onun üzere ego bile kardeşimin müzaheret etmek üzere Batman’a gelmeye karar verdim. Çocuklarım beni Batman’a getirdi. Herkese haddinden fazla teşekkür ediyorum. Bizimle çok gani ilgileniyorlar.” bilgisini paylaştı.

Share: