Bitlis’te Anadolu çapar semenderi ailesi görüntülendi

– Bitlis’te Rum benekli semenderi ailesi görüntülendi

Tatvan’ın Dalda köyünde 6 modül Küçük Asya benekli semenderi tıpkı arada görüldü

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde uluslararası anlaşmalarla esirgeme altında bulunan endemik bire bir nev olan Anadolu benekli semenderi ailesi görüntülendi.

Tatvan ilçesinin Dalda köyü kırsalında görülen Rum benekli semenderleri, natür fotoğrafçıları tarafından kemiksiz tıpkı şekilde anahtar altına alındı. Bitlis Aziz Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve huy fotoğrafçısı Oktay Subaşı, aldıkları duyu konusunda ilçeye bağlı Dalda köyüne anbean Anadolu benekli semenderini anahtar altına alıp fotoğrafladıklarını söyledi. 6 devam Anadolu benekli semenderini bir arada gördükleri amacıyla sevindiklerini belirten Subaşı, “Zaman Tatvan’a merbut Dalda köyüne Rum çapar semenderi fotoğrafı çekmeye geldik. Daha geçmiş geldiğimizde bulamamıştık. Zaman köyden arkadaşların vukuf vermesi üstüne gelerek alana gittik ve 6 bireyle karşılaştık. Anadolu benekli semenderini iletilmek çok müjdeli, zira bu kök endemik bire bir garip. Hoppadak Bitlis, Muş, Bingöl ve Malatya’da kayıtları var. 6 parça duygusal görmemiz sevindiriciydi. Bu kabil bire bir zamanda esirgeme altında olan ayrımsız çeşit. Çünkü nesli azalmakta olan türlerden birisi. Yaşadığını haberi olmak, örtmek ve fotoğrafını bürümek şişman bir esenlik verdi. Umarım elan uzun yıllar onları görme imkanı buluruz” dedi.

Türkiye’de Muş, Bingöl, Malatya ve Bitlis’te varlıkları tespit edilen ‘Anadolu çapar semenderi’ esirgeme altında bulunuyor.

Share: