Doğuş Üniversitesi öğrencileri, tahsil ücretlerine yapılan zammı protesto etti

Tekevvün Üniversitesi öğrencileri, tahsil ücretlerine yapılan zammı protesto etti

İSTANBUL Ümraniye’de kâin Veladet Üniversitesi, iddiaya bakarak almanak öğrenim ücretlerine fahiş remiks yapınca öğrenciler duruma tepki gösterdi. Üniversite uğrunda toplanan benzeri ekip öğrenci, okulu protesto ederek zamların düşüncesiz alınmasını ve adil tıpkı artış yapılmasını istek etti.

Ümraniye’de iddiaya göre Tekevvün Üniversitesi yıllık öğrenim ücretlerine fahiş zam yapınca öğrenciler ve aileleri duruma aksülamel gösterdi. Yapılan zamların nahak olduğunu belirten aileler ve öğrenciler, meslek önünde toplanarak durumu protesto etti. Ufki geçişlerin süresinin bittiğini ve üniversitenin bunu kasten yaptığını savunan öğrenciler, mecburen ücretleri ödemeleri gerektiğini evet bile kayıtlarının donduracaklarını belirtti. Kayıtlarını dondurmak istemeyen ve yetişek hayatının devam etmek istediklerini söyleyen öğrenciler Dudullu’birlikte kâin kampüste üniversite yönetimini protesto ederek, zamların dosdoğru ayrımsız seviyeye çekilmesini istedi. Kâh öğrenciler 46 bin liralık ifa yapması gerekirken, yapılan bindirim ile bu seviyenin 130 bin liraya çıktığını söyledi.

“Hangi mantığa göre hakeza bir husus yapabiliyorlar bilmiyorum”

Üniversitenin yaptığı zammı protesto eden öğrenci Hatice Saf Egelioğlu, “Bu okulda okuyan her öğrenciye benzeri oranda zam yapılmadı. Kâh öğrencilere yüzdelik 25, bazı öğrencilere yüzde 50 ve bazı öğrencilere ise yüzde 300 remiks yapıldı. Ne mantığa bakarak böyle ayrımsız şey yapabiliyorlar bilmiyorum. Yaptıkları bir tane madde öğrencileri mağdur gelmek. Ufki geçiş zamanı bitti, YKS yeğleme zamanları bitti. Okul özlük reklamlarını yaptı, gelişigüzel şeyini bitirdi, şu dakika takkadak öğrencileri kıygın ediyor. ‘Yıllık adına artışımız yüzde 10 olacak’ diye niteleyerek anlaştılar fakat yüzde 300 bindirim yapıldı, bunu kimesne akseptans edemez” dedi.

“46 bin lira taksitli ödediğim ücretim 130 bin liralık oldu”

46 bin teklik ifa yaptığını ve bunun bindirim ile 130 bin liraya çıktığını belirten mektepli Berk Kemal Yarayan, “2020 yılında üniversiteye girdim. Okulumuz 2018 yılından 2020 yılına itibaren yüzde 5 eğitim ücreti artışı, 2021 girişli öğrencilere ise yüzde 10 yetişek ücreti artışı vadetti. Bunu okulumuzun her tarafında gördük fakat bu sene 46 bin liralık taksitli ödediğim ücretim, 130 bin lira oldu. Mağduruz, hakkımızı arıyoruz. 130 bin lira ücret haddinden fazla fazla, benim çabucak annem var ve bu ücreti ödemem imkansız” şeklinde konuştu.

Share: