Fındık diyarı Ordu’da kurulan üzüm bağlarında hasat zamanı

Kargaşa’üstelik kerem destekli kurulan üzüm bahçelerinden yapılan evvel hasat, mahsul ve nitelik yönünden üreticileri memnun etti.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Doğu Karadeniz Projesi Mıntıka Kalkınma İdaresi (DOKAP) vasıtasıyla kentte üzüm yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için mücahede yürütülüyor.

Bu kapsamda Ordu’nun ayrımlı ilçelerinde 2 sene önce yıpranmamış üzüm bağları kuruldu.

İlk etapta yaklaşık 15 dekarda kurulan bağlarda evvel mahsulat alınmaya başlandı. Dekar başına kısaca 2 ton üzüm alınması, çiftçinin yüzünü güldürdü.

Sabahın erken saatlerinde üzüm bağına revan üreticiler, makasla kestikleri salkımları sepetlere dolduruyor. Üreticiler, araçlara yükledikleri üzümleri piyasaya sunulmak amacıyla yola çıkıyor.

“Ürünün kalitesi ve verimi çokça gür”

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Fatsa ilçesine sadık Kabakdağı Mahallesi’ndeki üzüm bağında hasat yapan üreticileri mülakat etti.

Yılmaz, AA muhabirine, Cıvıl Cıvıl denilince akla önceki yerine fındık geldiğini, bunun birlikte ekleme sağlık getirici ürünleri yaygınlaştırmak üzere dahi emek yaptıklarını söyledi.

Önceki yıllarda hesaplı projeler sebebiyle kentte kivi ve çilek üretimini, bunun yanı sıra seracılığı berenarı yaygınlaştırmayı başardıklarını tamlayan Yılmaz, akıbet dönemde ise kokulu üzüm bahçeleri kurmaya müteveccih işler yaptıklarını dile getirdi.

Yılmaz, bu kapsamda 2 sene ilk kentte üzüm bahçelerinin kurulması üzere önce adımı attıklarını, zaman gelinen süreçte ise bunun meyvelerini almaya başladıklarını rapor etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile DOKAP’ın imkanları kullanılarak kurulan üzüm bağlarında bu yıl evvel hasadın yapıldığına dikkati çekici Yılmaz, elan iki yaşındaki üzüm bahçelerindeki ürünün kalitesinin ve verimin haddinden fazla gür olduğunu belirtti.

Kentte üzüm üretiminin artırılması hedefleniyor

Yılmayan, 15 dekardaki üretimin, gelecek yıllarda uygulanacak eskimemiş projelerle henüz de artırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Kokulu siyah üzüm yetiştiriciliğinin Ordu’dahi yaygınlaştırması noktasında kararlı olduklarını vurgulayan Yılmayan, “Hasadını yaptığımız bu üzümün aroması oldukça gani. Hedefimiz, kuracağımız yeni bire bir tesiste üzümün suyunu çıkartmak suretiyle tüketicilere arz etmek.” dedi.

Yılmayan, üzüm bağlarının erdemli getirisi olduğuna üstelik değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Kurduğumuz üzüm bağlarının büyüklüğü averaj 2 dekar. Zımnında mahdut alandan yüksek getirisi olduğunu düşündüğümüz bu üzüm bağlarından Ordu şartlarında dekara 2 ton büyüklüğünde kitap alınabilmesi son aşama tür. 2 titrem ürün üstelik piyasa fiyatlarıyla kısaca 40 bin teklik demektir. Üzüm bağları büyüdükçe bu miktar gelişigüzel sabık sene artacaktır. Arazisi müsait olan üreticilere çağrımız, pekâlâ fındığın yanında birim kayran getirisi faziletli ikinci tıpkısı ürüne yönelmeleri yönünde. Bu kadar mahsulat, üreticinin karı ekonomisine çok bati katkı sağlıyor.”

Fatsa Tarım Odası Başkanı Haydar Gürsu ise üzüm bağlarının Kalaba’üstelik kurulmasına iş verenlere teşekkür etti.

Oda yerine üzüm üreticilerini artık destekleyeceklerini anlatım eden Gürsu, “Bunun üzere üstelik bundan sonraki yıllarda üreticilerin alım satım sorunu yaşamaması amacıyla elimizden geleni yapacağız. İlk etaptaki işimiz ise üzümleri alarak, kurulacak yeni tesiste suyunu çıkartıp şişelemek.” diyerek konuştu.

“İlk hasattan berenarı memnunum”

Yetiştirici Yüksek Yüksek Özel, benzeri zamanda fındık yetiştirdiğini dahi söyledi.

Devlet desteği ile üzüm yetiştirmeye başladığını anlatan Hususi, “Üzüm bağlarını kurduğumuzun elan ikinci senesinde hasat almaya başladım. İlk hasattan berenarı birlikte memnunum.” dedi.

Üzüm bağlarını damla sulama sistemi kullanarak elan üstelik geliştirmeyi hedeflediğini dile getiren Özel, imkanı olan üreticilere de bu garip ürünlere yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.

Hususi, üzüm hasadının fındığa bakarak çokça elan cılız olduğunu sözlerine ekledi.

Share: