GİGDER Başkanı Akbal: “Avrupa’da yabancıya göz satma oranı Türkiye’nin iki acımasız”

Taşınmazlar Yurtdışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, geçen yıl kâh Avrupa bazen ülkeleri ile Kanada ve ABD’de yabancıların mecmu basamak satışından aldığı payın yüzde 10 civarında olduğunu belirterek, “Avrupa’da yabancıya koca oranı Türkiye’nin iki cani.” ifadesini kullandı.

GİGDER’den yapılan açıklamada, dünyada seçme güzeşte sene büyüyen yabancıya konut eş pazarının Avrupa’da zirveye ulaştığı, önde mevrut ülkelerin hep göz satışının sayı farkı yüzdelik 10’unu yabancılara yaptığı belirtildi.

Yabancıya ev satışında mütekâmil ülkelerin seçme yıl büyümeye bitmeme ettiği dökme açıklamada, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin potansiyeliyle bent çekmeye başladığına özen çekildi.

Açıklamada konuya ilgilendiren değerlendirmeleri saha düz GİGDER Başkanı Faruk Akbal, geçen yıl İspanya’da yabancıların bütün basamak satışından yüzdelik 9, Portekiz’dahi yüzdelik 11 hisse aldığını bildirdi.

“Kanada’da açıklayan akıbet selen 10 evden birini yabancının aldığını gösteriyor. ABD’birlikte yabancıların gelgel adedi 100 bin bandının yukarısında.” ifadesini kullanan Akbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

” Almanya, İtalya gibi ülkelerde da bu ululuk yüzdelik 9-10’lar seviyesinde. Türkiye’bile ise 2021’dahi 1,5 milyon ev satışının 58 bin adedi yabancıya satıldı. Yani mecmu satıştan alınan hisse yüzde 4 seviyesinde. en son açıklanan Temmuz 2022 verilerinde de yabancıya bölük eş payı yüzdelik 4 seviyesinde. Aynı bambaşka deyişle Avrupa’da yabancıya eş oranı Türkiye’nin iki kalpsiz. Ülkemizde konuta domestik talebi haddinden fazla çokça çok.”

“Hane fiyatlarını maliyet artışları ve sunu eksikliği fevk taşıdı

Faruk Akbal, yabancıların göz fiyatlarını artırdığına dayalı söylemlere ait, şu ifadeleri kullandı:

” Burdur’da 2021’birlikte yabancıya on paralık satma yapılmamış fakat burada göz fiyatları 2021’da yüzdelik 69 değerlendi. 2021’üstelik fiyat artışında Türkiye ortalaması yüzde 60 seviyesindeydi. Burdur’da göz fiyatı devlet ortalamasının üzerinde artmış. Bu örneği çoğaltabiliriz.

Mesela 2021’da hane fiyatı Kilis ve Adıyaman’da yüzde 66, Çanakkale’dahi yüzde 67 arttı. Gine ortalamanın üstü. Buna karşın yabancıya basamak satışında önde mevrut kentlerden Ankara’da çoğalma oranı yüzdelik 56’da kaldı. Mutluluk ortalamasının altında. İstanbul’da ise yüzdelik 63. Bu verilerin kâffesi TCMB’nin.”

Akbal, yabancıların basamak satışından aldığı paya şehirsel bazda bakıldığında İstanbul’da yüzde 9; Bursa, Gaziantep, Ankara gibi şehirlerde yüzdelik 2 seviyelerinde gerçekleştiğini bildirdi.

Faruk Akbal, “Türkiye’bile yabancıya ev satışı fiyatı etkileyecek yahut piyasayı Avrupa’daki kadar etkileyecek seviyede değil. Ancak hane enflasyona cebin yeryüzü tehlikesiz liman olduğunu sağladığı primle gösteriyor. Yerli yatırımcı artan ev kredi maliyetlerine rağmen talebini azaltmayarak bu primi gördüğünü birlikte vurguluyor.” açıklamasında bulundu.

Share: