Muş ve Hakkari’de kadınlar depremzedeler amacıyla battaniye üretiyor

Muş ve Hakkari’deki fahri kadınlar, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenler için battaniye üretiyor.

Muş Belediyesi bünyesindeki Porsor Asıl Ekin Merkezi’nde uz çalıştırıcı kadınlar, hasbilik esasıyla depremlerin yıkıma öğün açtığı illerde yaraların sarılmasına müteveccih çalışmalara destek veriyor.

Bu kapsamda depremzedelerin ısınması üzere battaniye üreten kadınların yaptığı ürünler, Belediye vasıtasıyla belirlenen illere gönderiliyor.

Çalışmaları inceleyen Şehremini Feyat Asya, depremlerin peşi sıra devletin başlattığı seferberlik ruhuna şehirdeki herkesin katkı sağladığını söyledi.

Merkezde 20 dirayetli öğreticinin “Çocuklarımız Üşümesin” projesi kapsamında battaniye yaptığını anlatım eden Asya şöyle konuştu:

“Bu düzentileme bizleri olağandan bahtiyar etmiştir. Depremden etkilenen çocuklarımızın üşümemesi yerine yapılan çalışmayı önemsiyoruz. Emeği güzeşte kardeşlerimize, Sosyal ve Kültür İşler Müdürümüze, koordinatörlerimize ve gönüllülük esasıyla etkin uz öğreticilerimize teşekkürname ediyorum. Şehrimizin seçme insanı adeta seferber oldu. Deprem bölgesindeki mecmu yaralar sarılıncaya kadar çalışmalarımız bitmeme edecek.”

Hakkari

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde üstelik fahri kadınlar, El Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde battaniye üretiyor.

Çukurca Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Zeynep Tuncil 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

Gönüllü yordamlı öğreticilerin depremzedelere bindi olmaya çalıştığını aktaran Tuncil, “Yüreğimiz, dualarımız depremzedelerle gelişigüzel. Çukurca’nın cümle halkı depremzedelerin birlikte. Cenabıhak tıpkı elan hakeza bir depremi bizlere yaşatmasın. Kadınlarımız gönüllü yerine battaniye üretiyor.” ifadesini kullandı.

Usta müzakereci Zeynep Gündüz ise “Depremzedeler üzere elimizden geleni yapıyoruz. Onların yanındayız ve acılarını paylaşıyoruz.” dedi.

Share: