NAZIM HİKMET’İN HAYATI MÜZİKALE TAŞINDI

Nazım Bilgi’in hayatını, Zülfü Livaneli şarkılarının kullanılmamış düzenlemeleri ve Engin Hepileri’nin liyakatli oyunculuğuyla sahneye haiz biyografik müzikal ‘Ben Koşuk’ın dünya prömiyeri Harp Okulu Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda evvel gerçekleşti. Müzikalde güdük bir meşveret işleyen sanatkâr Zülfü Livaneli, “Benim gençliğimde Manzume Vukuf Türkiye’birlikte yasaktı. Zat dilinde, özlük ülkesinde kitapları basılmıyordu. Ama inanıyordu ki ayrımsız zaman kişi dilinde dahi kitapları basılacak, şarkıları söylenecek. Daha bilahare Şiir Bilgelik’in yaşadığı kaderi bizim torunlar de yaşadı” dedi.

Mehmet Balkan rejisi ve koreografisiyle, Rengim Gökmen çalgı aleti direktörlüğü ve şefliğinde sahneye konan ‘Ben Nazım’ müzikali, Hepileri’ye zevcelik eden dansçılar, solistler, senfoni ve rock orkestralarından oluşan tahminî 130 yabanlık benzeri ekiple binlerce sanatsevere unutulmayacak aynı geceleyin yaşattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla halka zahir ve ücretsiz yerine gerçekleştirilen prömiyerde alanı hınca öfke dolduran sanatseverler, temsilin böylelikle ekibi dakikalarca ayakta alkışladılar. Prömiyerde Sevgili Kaftancıoğlu, Istem İmamoğlu, Beyza Şekerci, Mustafa Taviloğlu, Alper Saldıran, Altan Gördüm, Nergis Öztürk, Kasıt Meriç, Doğan Yıldırım, Sedef İybar, Belgin Akış, Tutku Başoğlu, Tuna Öztürk, Esin Demiroren, Duygusal ile Korkunç Zehebi, Albert ve Şeli Elvaşvili kadar davetliler birlikte ‘Ben Şiir’ ekibini boydak bırakmadı.

LİVANELİ: NAZIM HİKMET BİZİM SOLUK BORUMUZDU

Müzikal öncesi sahnede kısa bire bir açılış konuşması eden sanatçı Zülfü Livaneli, ‘Ülkeler büyük evlatlarıyla soluk alır. Bizim ülkemizin sunma şişman evlatlarından biri Nazım Hikmet’ti. Yır Hikmet bizim soluk borumuzdu, bizim göbek amacıyla deniz feneriydi. Literatür dilimizi geliştiren ve Türkçeyi acun dilleri ortada gökçe yazın dili yerine kabul ettiren 20. yüzyılın yeryüzü nazik şairlerinden biriydi. Ama ne efsus ki benim gençliğimde Nazım Bilgelik, Türkiye’dahi yasaktı. Özlük dilinde, kendi ülkesinde kitapları basılmıyordu. Kendisi şöyle demişti; ‘Biliyorum şu dakika dünyanın seçme yerinde kitaplarım çıkıyor amma özlük dilimde kendi ülkemde yasak.’ Amma inanıyordu kim aynı zaman zat dilinde da kitapları basılacak, şarkıları söylenecek. İlk defe 1960’tan bilahare tıpkı kitabı imdi; Kuvayı Milliye Destanı. Betik evinin önünde kuyruk oluşturduk. Dayanılmaz bire bir heyecandı bizim için. Daha bilahare Stockholm’da Manzume Vukuf’in yaşadığı kaderi bizim kuşaklar de yaşadı Stockholm’bile sürgüne gitmek zorunda kalmıştık. Evimizin birlikte benzeri orman vardı ego orda temas zaman yürüyordum karlara güçlükle. Elimizde 8 ciltlik Manzume Vukuf şiirleri vardı Bulgaristan’üstelik alçak. ve ben o şiirlerden birini, hem da tanınmamış birini kafamda dolaştırıp duruyordum. Sonradan o benzeri ahit besteye dönüşte ve elan sonradan bu besteler bitmeme etti. Yır’ın şiirlerinden yaptığım besteler beni tıpkı parça onun eserine hizmet fail, ondan daha taze biri yerine o skalaya yerleştirdi? diye niteleyerek konuştu.

Dünya standartlarında bir hikaye anlatıcılığıyla Türkiye’ye eskimemiş bir müzikal anlayışı getirme hedefiyle yola çıkan biyografik müzikal ‘Ben Şiir?, 1970’ten bu yana Manzume Hikmet şiirlerini besteleyen kankızıl artist Zülfü Livaneli’nin cümle dünyada yorumlanmış şarkılarından oluşuyor. Müzik direktörlüğünü ve 40 şahsiyet Symphonista Orkestrası’nın şefliğini Rengim Gökmen’in üstlendiği müzikalin rejisi ve koreografisi Mehmet Balkan’ın imzasını taşıyor. Metinlerini Tatlıca Aktemur’un kaleme aldığı ‘Ben Nazım’ müzikali üzere Livaneli bestelerinin yeniden düzenlemelerini ise Miğfer Taviş yaptı. Müzikal, Duende Global prodüksiyonu adına sahneye konuyor.

Şiir Vukuf’e sahn veren Açık Deniz Hepileri’ye sahnede Vera rolünde İlke Kodal, Piraye rolünde Bahir Alp ve Işıklı rolünde Petek Çetintemel zevcelik ediyor. RockA grubu ve solistler Ululuk Haz Saika (soprano), Sibel Gürsoy (meşhur), Zeynep Halvaşi (mezzo soprano), Petra Nachtmanova (sesli harf, saz), Serkan Taylan (tenor), Mehmet Yılmayan (bas bariton) ve Teyfik Rodos’un (bas) sesleriyle mozaik ayrımsız tahkiye oluşturdukları gösteride Duende Küresel Çağcıl Dans Topluluğu ise büyüleyici danslarıyla yer alıyor.

Sanatseverleri, Yır Bilgelik’in hayatına ve aşklarına şahitlik etmeye çağıran ‘Ben Şiir’ müzikali, prömiyerinin peşi sıra yurtiçinde ve yetersiz dışında sahnelenmeye devam edecek.Share: