ORGANİK TARIM HAVZASI GİRİŞİNDEKİ KAPATILAN MEZBELE, IÇTIMAI ALANA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

RİZE’nin Alım Satım ilçesinde, Hemşin uzvi ekincilik havzası girişinde 25 bin metrekare olan ve daha geçmiş gübür dökülen depolama alanının temizlenerek gidiş, dinlenme, spor tesisleri ile park yeri ve toplumsal tesisler yapılması üzere mesai başlatıldı. Veriş Kaymakamı Mustafa Akış, Organik tarım vadisinin girişinde hakeza kötü ayrımsız manzaranın olması akıllıca değildi. Çöplerden arındırılan kayran sosyal alana dönüştürülecek dedi.

Şark Karadeniz’de tıpkı dönme zalimce atıkların düzensiz bertaraf edilmesi ve alay malay yabani ambarlama yöntemlerinin uygulanması ile kirlilik oluşan fakat 4 sene önce ceberut atılmış bertaraf tesislerinin devreye alınmasıyla yararsız dökülmesi durdurulan vadi, öz ve kat kenarları, çarkıt haline dönüştürülüyor. Rize’nin Alım Satım ilçesinde, Hemşin uzvi ekincilik havzasına 5 kilometre mesafedeki 25 bin metrekarelik düzlük olan ve elan evvel gübür dökülen yabani çöp depolama alanı; Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce alınan kararın peşi sıra kapatıldı. Çöplerden arındırılan alanda reviş, istirahat, spor tesisleri ile park ve içtimai tesisler yapılması için düzentileme başlatıldı.

‘SOSYAL ALANA DÖNÜŞECEK’

Pazar Kaymakamı Mustafa Akış, ilçeye mümasil mesafedeki alanı yeşile dönüştüreceklerini belirterek, Hemşin ile Veriş arasındaki kara yolundaki bu yer ayrıntılı yıllardır gübür ambarlama alanı kendisine kullanılıyordu. 3 kamer önceki büyüklük kurumlarımızın ciddi bir iş birliği ile say başlatıldı. Karadeniz Ustalık Üniversitesi’nden Osman Üçüncü hocamızın maharet raporu, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği l Müdürlüğü, Alışveriş Belediyesi, Şevket Akarsu İşleri’nin ustalık elemanları ve kaymakamlığımızla birlikte burada bire bir proje uygulama alanı oluşturuldu. DSİ’nin makine ekipmanları ile dere ıslahı kapsamında bu alan temizlenmiş oldu. Kısaca 25 dönüm tıpkısı arazi kazandık burada. Derenin yanındaki direniş duvarları de yapıldıktan sonraları burayı Münasebet ilçemize, gençlerin değişik sportif faaliyetlerini yapabileceği alanlarla gelişigüzel mesire alanı kazandıracağız. Rize-Artvin Havalimanı’nın açılması ile beraber haddinden fazla fazla ziyaretçi alıyoruz. Örgensel ekincilik vadisinin girişinde böyle ateş benzeri manzaranın olması uygun değildi. Çöplerden arındırılan alan toplumsal alana dönüştürülecek diye niteleyerek konuştu.

Çöp dökülen sahanın yakınındaki sitede oturan Nurten Fıstık birlikte Çöplerden periferi çok çok nişane oluyordu. Demincek düzlük kapatıldı ve yeşil alana dönüştürülecek, haddinden fazla mutluyuz. Benzeri henüz çöp dökülmesini istemiyoruz. Yemyeşil tıpkısı vadinin içerisindeyiz orada çöp on paralık yakışmıyordu dedi.

Asife Kocabaş ise çöp dolayısıyla oluşan kokudan ve sinekten çokça maraz yaşadıklarını anlatarak, Haddinden Fazla şikayetçiydik. Binnetice gübür dökülmesi yasaklandı. Ora dahi dinlenebileceğimiz benzeri alana dönüşecek, karara mutlu olduk. Bu büyüklüğünde güzel yeşilliklerin ortada böylelikle akman albeni alacağız diye niteleyerek konuştu.

Share: