Özkan Yalın: Derik-Mazıdağı Kasaba Yolu Yapılsaydı 20 Vatandaşımız Hayattaydı

CHP Yardımcı Saylav Özkan Flama, 2018 yılında projesi hazırlanan Derik- Mazıdağı kasaba yolunun yapılması halinde Mardin’in Derik ilçesinde 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazasının meydana gelmeyeceğini öne sürdü. Yalın, “‘Devletin itibarından tasarruf olmaz’ diyen, devleti yönetmen AK Tümen Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktisadi kısıtlamalar sebebiyle kâh projeleri kısıtlamıştı. Kısıtlanan projelerden tıpkı tanesi dahi Derik-Mazıdağı mekân yolu… Bu proje hayata geçirilseydi, Derik mekân yolu yapılsaydı 20 vatandaşımız hayattaydı” dedi.

Özkan Yalın, bugün ZÜMRÜDÜANKA Olgun Ajansı’na yaptığı açıklamada, Derik’te 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan gidiş geliş kazasının meydana geldiği yola ilgilendiren kullanılmamış bilgiler paylaştı. Şule, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 31 kilometrelik Derik-Mazıdağı belde yolunun yapımı amacıyla 17 Nisan 2018 tarihinde güzel proje hazırladığını açıkladı. Projeye ilişik belgeyi gösteren Alaz, şunları söyledi:

“Bu, 20 kişinin ebedî uyku ettiği, altı kişinin de şu anda hala komada olduğu ve onlarca yaralının olduğu bir kazanın olduğu bölgenin çevre yolunun yapım projesi. Aynı daha gene ediyorum; 17 April 2018, 31 kilometrelik.

Eti Maden’den yüklenen vesait, mecburen rampa dun Derik ilçesinden geçiyor. Bittabi ki üzerinde 28-30 titrem dara olan araçların eğleşme mesafesi, kaymakamlık eden araçların yaşları 17-22 arası, bire bir tanesi kamyondan dönme, kesme olan bire bir dil; sonuç itibariyle rampa bayağı inerken frenleri patladı ve 20 vatandaşımız ölüm etti.

Ama esas sonuca geldiğimizde; bu kaza olmayabilirdi, 17 April 2018’birlikte Karayolları’nın hazırlattığı bu proje uygulansaydı. ‘Devletin itibarından tasarruf olmaz’ diyen, devleti yönetmen SELIM Tümen Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kazançlı kısıtlamalar cihetiyle gâh projeleri kısıtlamıştı. Kısıtlanan projelerden ayrımsız tanesi birlikte az buçuk önce anlattığım Derik-Mazıdağı kasaba yolu… Bu proje hayata geçirilseydi, Derik yer yolu yapılsaydı 20 vatandaşımız hayattaydı.”Share: