Samsun’da fizik tedavi ve romatoloji alanındaki yeni tedavi yöntemleri ele alındı

Karadeniz Romatoloji ve Veca Topluluğu (KARAT) Derneğince fizik tedavi, romatoloji (romatizmal emraz) ve algoloji (dert bilimi) alanlarında bakir otama yöntemlerinin ele alındığı “İlk Girişim 2022 Sempozyumu” düzenlendi.

KARAT Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayhan Bilgici, Samsun’daki ayrımsız otelde planlı sempozyumun açılışında, derneklerini alanlarında fariza işleyen hekimler beyninde içtimai ve bilimsel paylaşım platformu yapmak amacıyla kurduklarını söyledi.

Branşlarını elan ileriye faal şekilde taşımayı amaçladıklarını tamlayan Bilgici, “Son yıllarda farklı branşlara aynı taraf kayırıcı uzmanlıklarının verilmesi gâh sorunları ve rekabeti dahi birlikte getirdi. Fizik tedavi camiası hararetli ve balaban benzeri camiadır. Bu avantajı kullanarak içimizden sâdır yan kayırıcı branşlarının büyümesine, gelişmesine bindi atfetmek, onları hareketli ve yetkin konuma getirmek bunun için el birliği tavzih etmek, hepimizin görevi ve sorumluluğudur. İhtisas eğitimi adale-kuru hastalıkları üzerine olan klinik ayrımsız branşız. Bu nedenle romatoloji ve algolojinin esas alanımız olduğu tartışmasız ayrımsız gerçektir. Bu konuda ödün vermeden çalışmayı sürdürmeli ve yolumuza bitmeme etmeliyiz. Önce biz yeryüzü bereketli olduğumuza, akıllıca yolda olduğumuza inanmalıyız kim başkalarını da inandırabilelim.” ifadesini kullandı.

Geleneksel ve mütemmim tababet (GETAT) uygulamasının akıbet yıllarda beğenilme kazandığını bel fail Bilgici şöyle bitmeme etti:

“Ayrımsız ayrıksı ağız dalaşı konumuz, son yıllarda popülarite kazanan GETAT uygulamalarının branşımızda yarattığı mesleksel deformasyondur. GETAT uygulamalarının toplumsal, güncel ve siyasal benzeri asıl olduğu yadsınamaz ancak tafsilatlı eğitimlerden geçerek birer tıp hekimi olduğumuzu unutmamalı, ilmî nesep dışı, etik dışı yollara sapmamalıyız. Branşımızı büyüterek, güçlendirerek elan ileriye yollamak, bizden sonra mevrut meslektaşlarımıza cebin sorumluluğumuzdur. Bunu bağırsak çekişmelerden ırak durarak ve el birliği sergileyerek başarabiliriz. Alay Malay olursak etkili oluruz.”

Bilgici, sempozyumda sonuç yıllarda haddinden fazla yoğun tanıdık romatizmal hastalıkların teşhis, izleme ve tedavilerine vakalar eşliğinde edimsel bakışı, osteoporoz (kemik erimesi) ve osteoartrit (kireçleşme) tedavi yaklaşımları, iveğen ve kronik ağrıda iyileştiren ve girişimsel yaklaşımların ele alınacağını sözlerine ekledi.

Share: