‘Sen yapamazsın’ diyenlere direnim 9 yıldır motosiklet ustası kendisine çalışıyor

‘Sen yapamazsın’ diyenlere direnim 9 yıldır motor ustası namına çalışıyor

Erkek ustalara taş çıkarıyor, otomobillerin motorunu tamirat ediyor

2 yavru 1 torun sahibi Ümmügül Aydoğdu sanayideki erkek ustalara taş çıkartıyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Biga ilçesinde kıpırdak 2 yavru 1 torun sahibi Ümmügül Aydoğdu (43), 9 sene evvel ‘sen yapamazsın’ diyenlere temerrüt, aldığı kalfalık, maharet ve çevrimli müzakereci belgesiyle, sanayide otomobillerin motosiklet ustası namına çalışıyor.

Biga ilçesinde kıvrak Ümmügül Aydoğdu, yıllarca mütenevvi işyerlerinde lokanta yerine çalıştı. 9 sene önce eşi İbrahim Aydoğdu (44), Biga 1 nolu Sanayi’üstelik Ede Otomotiv’i açmaya karar verdi. Ümmügül Aydoğdu, aşçılık mesleğini bırakarak, sanayide işyeri açan eşi İbrahim Aydoğdu’ya kovanlık, yemek açmak amacıyla yardım etmeye başladı. Ümmügül Aydoğdu, derece derece motosiklet ve alt bando tamirinin birlikte araçların mevkut bakımını yapan eşine yardım etmeye başladı. Motosiklet ustalığı merakı git gide küsurat ve araçların motorları, bakımları, parçaları üstüne araştırı yaparak hikmet sahibi olmaya başladı. İlk namına kalfalık belgesini, arkası sıra ustalık ve usta belletmen vesika alarak, eşinin işyerinde motosiklet utası yerine çalışmaya başladı. 9 yıldır eşi, kızı, oğlu ve damadı ile birlikte etkin Ümmügül Aydoğdu, aracını yaptırmaya mevrut açacak sahiplerinin, ‘sen yapamazsın’ diyenlere taannüt 9 yıldır motosiklet ustası olarak işinde muvaffakiyetli tıpkı şekilde çalışıyor. Araçlarının bakımını, alt takım, motosiklet tamiri yaptırmak için Aka Otomotiv’e mevrut erkek ve avrat çevirici sürücüleri karşılarında eş motor ustası Ümmügül Aydoğdu’yu görünce şaşkınlarını gizleyemiyor.

Biga Sanayisinde biricik eş motor ustası adına müteharrik Ümmügül Aydoğdu, “Henüz esbak mesleğim aşçılıktı. Eşim sanayide dükkan açtı. Ben ona muavenet etmek amacıyla aşçılık mesleğimi bıraktım. Dükkanı silip, süpürürken, takımlar silerken bu işe heveslenmeye başladım. Bilahare ego bu işi yapacağım diyerek karar verdim. Araçlara ihtiyat kıvılcım isterken bu işi öğrenmeye başladım. Sanayide beni görüp da sen bu işi yapamazsın diyenlere temerrüt bu işi öğrendim. Ustası oldum ve 9 yıldır de motor ustalığı yapıyorum. Maharetli olmadan önceki, kalfalık belgemi, sonradan teknik belgemi sonrasında ise mahirane öğretici belgemi aldım. Şu zaman işimi çok seviyorum ve bayıla bayıla yapıyorum. İnsanlar gelip bire bir bayan ustayla karşılaştığında şok oluyorlar, şaşırıyorlar. Amma sonrasında araçları için yapılan işten mutlu kalınca fikirleri değişiyor. 9 yıldır ayrımsız aracın civar takımını, yağ değişimini, bakımlarını, motorla ilişik ne varsa yapıyorum. Dükkanımıza mevrut müşteriler araçlarına ben bakarken, şaşırıyorlar ama sonrasında araçlarını tasdik ettiğimde yapılan işten mutlu kalıyorlar. Dükkanda eşim, ben, kızım ve oğlum ev şirketi yerine çalışıyoruz” dedi.

Biga’de aracını yaptırmak amacıyla gitmediği yırtıkça ve servis kalmadığını belirten Kamil Dağlı, aracındaki sorunu Ümmügül Aydoğdu ustanın çözdüğünü kaydederek, şunları söyledi:

“Aracımızı sanayide bir nice ustaya gittik. Ama tıpkı sonu alamadık. Ümmügül ustayı duyduk. Arabamızı getirdik. Ümmügül becerikli bilgisayar tespiti ile aracın arızasını buldu. Arızanın giderilmesi amacıyla söylediği parçayı aldık. Aksaklık çıkaran parçayı değiştirdi. Aracımız rate komütatör gibi performansı gibiydi, kıvançlı kaldık. Imdi aracımızı Ümmügül ustaya getiriyoruz. Aracımızı ilk getirdiğimizde Ümmügül ustaya şaşırmıştık. Tedirginliğimiz olsa bile aracımızı götürecek yırtıkça kalmamıştı. Ustamıza güveneceğiz dedik, ustamızda aracımızı yaptı. Ümmügül ustaya güvendiğimize birlikte değdi.”

Share: