Serencam 1 ayda bin yabancı Aydın’a yerleşti

Türkiye’nin muhteşem şehirlerinden olan ve demokrasinin beşiği adına nitelendirilen Işıklı’üstelik, eğleşme izni kayran toplam 11 bin 234 ecnebi yaşarken, sonuç 1 ayda yaklaşık bin yabancı tabiiyetli yurttaş ikamet izni alarak Entelektüel’a yerleşti.

Ünlü Müverrih Heredot’un “Gökyüzünün altındaki arz domuzuna en” yerine nitelendirdiği ve bir nice insanın Ege’ye muhaceret hayalini süsleyici Okumuş, yabancı uyruklu vatandaşların birlikte tercihleri arasında vadi alıyor. Kültürlü İl Kafile İdaresi Müdürlüğü’nün arızi siper dahilinde olan başkaları ile ağır aksak ve düzenli göçmenler hakkındaki verileri çerçevesinde Münevver genelinde 118 farklı ülkeden yabancı tabiiyetli vatandaş tevakkuf ediyor.

10 Kasım 2022 verilerine göre 10 bin 282 olan ikamet yetkilendirilmiş yabancıların sayısı 31 Açıklık 2022 verilerine bakarak 11 bin 234 olurken tahminî 1 ay içerisinde Kültürlü’birlikte ikamet izni düzlük 952 ecnebi tabiiyetli vatandaş yerleşti. 31 Ara 2022 itibariyle mevki genelinde ise 1 milyon 357 bin 797 tevakkuf düz yabancı tabiiyetli vatandaş yaşıyor. Ülke genelinde hayat dolu ecnebi uyruklu vatandaşların yaklaşık yüzde 1’i ise Ziyalı’da yaşıyor.

Düzenli göç çerçevesinde kâin bu yabancıların kısaca yüzdelik 45’i Avrupa Kıtası’ndan, kısaca yüzde 18’i Asya Kıtası’ndan, tahminî yüzdelik 13’ü Ilımlı Doğu’dan, yaklaşık yüzdelik 12’si Afrika Kıtası’ndan, yaklaşık yüzde 7’si Amerika Kıtası’ndan, yaklaşık yüzde 2’si ise Avustralya Kıtası’ndan Okumuş’a geldiği öğrenildi.

Aydınlık’birlikte ikameti devam eden yabancıların ilçelere göre dağılımına bakıldığında ise genişlik çok yabancı uyruklu vatandaş Kuşadası’nda yaşadığı öğrenilirken yabancıların uyruklarına göre dağılımına bakıldığında ise memleket genelinde en fazla İngiliz uyruklu vatandaşların olduğu öğrenildi. – AYDIN

Share: