Tayvan, Çin’e ait 39 çarpışma uçağı ve 13 çekişme gemisi marifetiyle abluka altında olduğunu açıkladı

Tayvan Defans Bakanlığı, Çin’in, ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından başlattığı, henüz önce açıklanan 4 günlük süresinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 çekişme uçağı ve 13 çekişme gemisinin Cezire çevresinde görüldüğünü duyurdu.

ÇİN ORDUSU TAKİP EDİLİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin hava ve bahir araçlarının elektronik takip araçları, karakol uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, antrparantez uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların baskı alanlarını sınırladığı akseptans edilen albeni ve deniz hattının doğusunda ve Tayvan’ın Hava Savunma Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık, Pelosi’nin Ada’yı ziyaret ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin cenk uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin temel karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “yağız suları” yerine gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 uğraş uçağı ve 13 çekişme gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 tayyare ve 14 geminin Ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

FİİLİ BİR ABLUKA

Çin’in akıbet 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, irade ihtilafı süresince olduğu Cezire’nın çevresinde fiili benzeri abluka oluşturmuştu. 6 bölgede düzenlenen tatbikatlar nedeniyle bazen alanlar, sefine ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda düzenlilik endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NOTAM SÜRESİ DOLMASINA KARŞIN BITMEME ETTİRECEK

Çin ordusu, geçmiş yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilgilendiren yayımlanan albeni ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi iş günü öğle saatlerinde dolmasına rağmen, tatbikatları sürdüreceğini bildirmişti.

ÇAKER TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN TAYVAN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 şahsiyet Kongre heyetinin güzeşte hafta yaptığı müzakere, Ada’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin serian arkası sıra yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Defans Bakanlığı birlikte Cezire çevresinde “tıpkısı dizi askeri manevra” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 sene aradan sonradan Ada’yı müzakere eden ilk ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı görüşme etmişti.

Share: