Cet mesleğini keyiflendirmek amacıyla 34 yıldır demire forma veriyor

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde, babasından miras küsurat demircilik mesleğini sürdürmeye devam fail İlhan Tunca, 34 yıldır örsün üstünde demire çekiç sallayarak kazma, balta, kalıç, nacak üretiyor.

Kocaali ilçesinde diri 58 yaşındaki Tunca, mesleğe 1989 yılında babasına destek olmak için başlayarak girişim attı. Babasının vefatının arkası sıra demirciliğin ailedeki son temsilcisi olan Tunca, gelişen teknolojik imkanlara ve talebin azalmasına rağmen örsün üstünde hurdadan aldığı çıpa parçalarına suret vermeye devam ediyor.

Tunca, AA muhabirine, demirciliğin eskinin sunma popüler mesleklerinden biri olduğunu söyledi.

Lise öğrenimini sürdürdüğü yıllarda babasının yanına meydanlık mesafe gelerek müzaheret ettiğini belirten Tunca, “Babamın mesleği bırakmasının peşi sıra dükkanı ben devraldım. Seçkin peygamberimizin tıpkı mesleği varmış. Tığ üstelik Hz. Davut’un mesleğini yeğleme ettik.” dedi.

Tunca, hurda çipo parçalarının yanı sıra arabalardan çıkan makasları dahi değerlendirdiğini aktararak, “Ölçüsüne göre değerlendirip munsap kısmını dövüyoruz, derbent kısmını açıyor, gerçeklik yapıyoruz ve buna eş birçok işlemden geçtikten bilahare kullanıma sunuyoruz. Kocaali fındık bölgesi, bu olduğu sürece bu çığır devam etmek zorunda ama seçme meslekte olduğu kabil bizde da şakirt sıkıntısı var. Hastalık var, onu da anlamış değilim. Çoluk Çocuk bu kabilinden işlerde hizmet etmek istemiyor, kolaycılığa kaçıyor.” diyerek konuştu.

Share: