Kazada ölen tiyatrocu Bağımsız Milletvekili Karataş, Samsun’da toprağa verildi

AMASYA’da temaşa turnesinden dönüş amacında TIR’a arkadan çoğaltan minibüste meslektaşları Tolga Güleryüz (33) ve Burak Topçu (42) ile alay malay hayatını kaybeden tiyatrocu Bağımsız Karataş (32), Samsun’da gözyaşlarıyla toprağa verildi. Düşevi Tiyatrosu Umumi Laf Yönetmeni Cem Çaykara, “Tutanaklarda, servis sürücüsünü biraz posta bunaltıcı gitmesiyle ilgili uyarmışlar. Filhakika kazanın mekanizma şeklinden de sürücünün çokça hovarda olduğu anlaşılıyor ama neticede bizi sonuç ilgilendiriyor ve çokça üzgünüz” dedi.

Kaza, esbak çevrim Merzifon ilçesi Çaybaşı köyü mevkisinde meydana geldi. Çorum’de ‘Baş Belası’ adlı oyun oyununu sahneledikten bilahare Samsun’a başvurmak için yola sâdır oyuncuları haiz Aykut Bektaş yönetimindeki 52 ADK 527 plakalı minibüs, uğrunda giden Hacı Ahmet K. kontrolündeki 42 FES 27 plakalı TIR’a çarptı. Kazada minibüste sıkışan Tolga Güleryüz, Burak Futbolcu ve Mutlak Karataş hayatını kaybetti; belli belirsiz yaralanan sürücü Bektaş ile Melis İşiten, Cımbar Özbek ve Aykut Bektaş, hastanedeki tedavilerinin peşi sıra taburcu edildi; Amaç Şalvarcıoğlu ve Müstakil Ayaz ise Samsun’daki hastaneye gönderme edildi. Ceyhun Fersoy ile Burak Gülçebi’nin hastane servisinde tedavilerinin sürdüğü belirtildi. Amasya Sabuncuoğlu Şerafettin Hastanesi’nde otama gören Sergen Deveci’nin hayati tehlikeyi atlattığı ve cankurtaran uçakla İstanbul’daki hastaneye atıf edildiği öğrenildi. Tolga Güleryüz, Burak Futbolcu ve Mutlak Karataş’ın cenazeleri da ailelerine tasdik edildi.

Ailesi yoluyla tasdik alınan Hür Karataş’ın cenazesi, memleketi Samsun’a getirildi. Karataş’ın cenazesi, henüz sonradan İlkadım ilçesi Meskenler Mahallesi’nde mevcut baba ocağı uğrunda helallik alınarak Kıranköy Mezarlığı Camisi’ne getirildi. Özgür Karataş, öğle kılınan cenaze namazının peşi sıra Derecik Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla toprağa verildi. ‘SÜRÜCÜNÜN ÇOK SÜRATLİ OLDUĞU ANLAŞILIYOR’

Müstakil Karataş’ın arkadaşı, Düşevi Tiyatrosu Umumi Danışma Yönetmeni Toplama Çaykara, çokça kalbi kırık olduklarını söyleyerek, “Müstakil 8 yaşından beri tanıdığım bir oyun emektarıydı. Tolga Güleryüz’ü birlikte tanıyordum. Onunla da biraz misil işlerimiz kesişmişti. O de konuşma dünyası amacıyla çokça altın bir beniâdem ve tanıdığımız ayrımsız arkadaşımızdı. Tüm Samsun yasta şu zaman. Bu ölüm bizi haddinden fazla burktu. Herkesin ailesinde ölenler olmuştur amma bu ahiret yolculuğu nutuk camiası amacıyla Samsun için aşağılık çokça yara. Kadercilik veya bambaşka tıpkı şey emretmek istemiyorum amma o akşam ezanı aslında oyundan sonraları Çorum’da kalmaları gerekiyor amma otelle ilişik tıpkı iş yaşıyorlar ve ‘Yola bitmeme edelim’ diyorlar. Duyduğumuz kadarıyla tutanaklarda bile servis sürücüsünü biraz el çetin gitmesiyle ait uyarmışlar. Filhakika kazanın mekanizma şeklinden da sürücünün çok çabuk olduğu anlaşılıyor amma neticede bizi son ilgilendiriyor ve haddinden fazla üzgünüz yani. Şu anda bilcümle seyretme camiasının genişlik şanlı sorunu bile bu esasen”

Share: